Ljekovita svojstva zobi


Zob je manje poznata ali dosta ljekovita biljka. U Europu je došla iz Male Azije, a poznato je da se uzgajala još u bakrenom dobu, jer su arheolozi u ostacima sojeničarskih naselja osim pšenice i raži pronašli i zob. Danas zob ima ulogu dijetalnog prehrambenog proizvoda, koristi se i kao životinjska hrana, a pored toga, zbog sposobnosti umirivanja, dobiva sve veću važnost i u medicini.


Zreli plodovi zobi se melju u brašno i upotrebljavaju za proizvodnju zobenih pahuljica. Također, zobena zelen se, skupa sa korijenom, ubire u vrijeme cvatnje. Droga ima karakterističan miris koji podsjeća na slamu i sladak okus. U ustima je blago sluzava. Zobenu slamu koja preostaje nakon vršenja koristimo izvana za kupelji.

Zob kultiviramo, a često se javlja i samoniklo.

U nas raste još nekoliko divljih vrsta zobi koje nisu istražene. Druge vrste trava zajedno s ostacima livadnih biljaka koristimo kao trine od sijena za spravljanje ljekovitih kupelji ili obloga kod upalnih procesa mišića i zglobova.

Djelovanje zobi na organizam i upotreba u narodnoj medicini: Triterpenski saponini zobi sprječavaju rast gotovo svih vrsta bakterija i gljivica. Iscrpine iz cvatuće zeleni umiruju, pa ih koristimo kao čaj ili tinkturu kod živčane iscrpljenosti i nesanice. To djelovanje vjerojatno ima alkaloid gramin, u kombinaciji s drugim sastojcima. U srednjoj Europi sve su omiljeniji pripravci od zelene zobi, bolesnici govore o blagotvornom djelovanju i kod slaboga srca i krvotoka, kožnih tegoba i spolnih smetnji. Iscrpina iz svježe biljke pomaže i u odvikavanju od pušenja, čak i u odvikavanju od opijuma i morfija. Vjerojatno je i kod takve uporabe gramin kao derivat triptofana važna aktivna tvar. Zbog velike količine esencijalnih aminokiselina i mineralnih tvari zobene su pahuljice jedan od najboljih dijetetičkih prehrambenih proizvoda.

Čaj od zobi pripremate na sljedeći način: Dvije do tri čajne žličice suhe zeleni spravljate kao oparak i ostavljate ga da odstoji 15 minuta. Pije se po dvije do tri šalice čaja na dan. Takav čaj koristite i za pranje kožnih ekcema i kožnih bolesti prouzročenih gljivicama.

Moguća neželjena djelovanja: Kod prevelikih količina tinkture ili drugih pripravaka može doći do glavobolje.

Nema komentara :

Objavi komentar

Google oglasi

Popularni postovi zadnjih 7 dana

Google oglasi