Ječam


Ječam se kao kultivirana biljka uzgajao još u kameno doba. Materijalni tragovi kulture ječma pronađeni su u porječjima Eufrata i Tigrisa, u dolini Nila i u sojenicama švicarskih jezera. Stari Grci su ga smatrali darom Demetre "Majke žita", pa su joj posvećivali žrtvene kolače od ječmenog brašna. Isus je u Sermonu na planinama i na posljednjoj večeri dijelio kruh od cjelovite pšenice i ječma.

Ječam je žitarica koja po svom biokemijskom sastavu, a posebice po svojim ljekovitim svojstvima zaslužuje da ga što češće uvrstimo u naše jelovnike. Nizozemski istraživači su ustanovili da ječam sadržava i do 35% nezasićenih masnih kiselina koje smanjuju kolesterol u krvi, što nije slučaj s inim žitaricama. Zbog toga bi se prezreni "geršl" trebao što češće naći i na stolu imućnijih slojeva bez predrasuda o sirotinjskoj hrani.

Hranljive vrijednosti: Ječam sadržava 11% bjelančevina, 1.8% masti 73.4% ugljikohidrata, a bogat je i mineralnim sastojcima kalija, fosfora i magnezija te kalcija, natrija, sumpora, željeza, mangana, bakra, cinka, kobalta, fluora i joda. Sadržava sve vitamine iz skupine B, a u brašnu dobivenom od ječmenog slada ima i vitamina B12, koji je rijedak u namirnicama biljnog podrijetla, te vitamina E. To je posebno važno za potpune vegetarijance, jer pomanjkanje vitamina B12 može u duljem deficitnom razdoblju izazvati u organizmu ozbiljne poremećaje s teškim posljedicama.

Ljekovito djelovanje: Ječam ima niz ljekovitih učinaka. Kuhanjem ječmene kaše dobiva se ječmena sluz koja je važna dijetalna hrana kod bolesti grla i želuca, a služi i kao topli oblog za sazrijevanje čireva i oteklina. Ječmena kaša, gusto skuhana u svježem mlijeku, pospješuje stvaranje majčinog mlijeka. Ječme no brašno, prženo na maslacu i priređeno u obliku juhe, zaustavlja proljev, a kuhano sa smokvama i medom u obliku obloga liječi otekline. Ječmeno brašno kuhano u octu kao oblog liječi kožne bolesti, a samo izmiješano s octom bez kuhanja lijek je kod reumatizma zglobova. Zrna ječma spaljena na ploči štednjaka daju pepeo za posipanje gnojnih rana.

Ječmeni slad je dobra zamjena za bijeli šećer. Bogat je fermentima i stoga lako probavljiv, potiče lučenje želučanih sokova, pa je koristan u prehrani osoba s bolesnim želucem, za rekonvalescente, djecu i starije osobe.

Juhu od ječma s dodatkom povrća i začina postaje dijetno jelo koje se preporučuje posebno kod ljudi koji naginju debljini, kao i kod bolesnika s povišenim kolesterolom.

Pivo, priređeno iz ječma, hmelja i kvasca, nije samo osvježavajući napitak nego i lijek i sredstvo za jačanje zdravih i bolesnih. Sladno pivo, uzimano u umjerenim količinama, pobuđuje apetit i izlučivanje želučanog soka, čini masna jela prikladnijima za uživanje, odstranjuje pojavu žgaravice. Toplo pivo rastvara prekomjernu sluz u prsima, pospješuje mokrenje i odstranjuje teškoće u radu bubrega i mjehura. Ječam je dobar za žvakanje, krajnje lagan za probavu i hranjiv. Ima lagani hladeći učinak i zato je posebice pogodan u toplim mjesecima.

Ječmeni slad je dobra zamjena za bijeli šećer. Bogat je fermentima i stoga lako probavljiv, potiče lučenje želučanih sokova, pa je koristan u prehrani osoba s bolesnim želucem, za rekonvalescente, djecu i starije osobe.

Nema komentara :

Objavi komentar

Google oglasi

Popularni postovi zadnjih 7 dana

Google oglasi