U nas je čičak poznat korov koji posvuda raste uz ograde, putove i rubove šuma. Čičakje manje poznat kao ljekovita biljka, a kao korjenasto povrće u nas je potpuno nepoznat. Međutim, čičak je vrlo vrijedna ljekovita biljka, a može se jesti i kao vrlo tečno povrće.
U literaturi o ljekovitom bilju navodi se široki spektar ljekovitosti čičkovog korijena, u svježem i suhom stanju. U knjizi "Ljekovito bilje i njegova upotreba" opisana su ljekovita svojstva čička. Korijen čička djeluju protuotrovno, pospješuje izlučivanje mokraće i znoja te čisti krv. Prema najnovijim istraživanjima znatno je djelotvorniji od skuplje droge sarsaparile (Radix sarsaparillae). Visoki sadržaj inulina (oko 45%) koristan je kod bolesti jetre i kod izlučivanja žuči. Inulin je posebna vrsta šećera koja ne opterećuje izmjenu šećera kod šećernih bolesnika, te se zbog toga korijen čička posebno preporučuje u prehrani dijabetičara. Kod raznih kožnih oboljenja koristi se svježi sok iz korijena čička, a poznata je i čičkova mast te čičkovo ulje za njegu vlasišta. Čaj se priprema od svježeg ili od suhog korijena, a čaj od čičkovog sjemena preporučuje se protiv stvaranja bubrežnih kamenaca.
Čičak se u svijetu (Japan, Nizozemska, SAD) uzgaja u vrtovima i na njivama kao i ostalo korjenasto povrće (mrkva, peršin, pastrnjak). Premda se za prehranu može upotrijebili samonikli čičak, postoje sorte dobivene selekcijom, koje brže rastu i daju pravilan vretenasti korijen koji ide u dubinu i više od pola metra. Zbog toga se čičak sije na humkama. kako bi se korijen lakše iskapao. Za jelo se čičak vadi u prvoj godini rasta, dok postoji samo lisna rozeta (kao u mrkve i peršina). U drugoj godini rasta, kad potjera cvjetno stablo, korijen se vadi, pere i suši za čaj. Tada više nije dobar za jelo, jer odrveni.
U prehrani makrobiotičara čičkov korijen zauzima bitno mjesto, jer daje vrlo snažnu energiju, a osobito zagrijava zimi, te djeluje na vitalnost. Može se različito pripremati: kuhati, pirjati, pržiti u dubokom ulju. Dobar je u kombinaciji s ostalim korjenastim povrćem, žitaricama i mahunarkama. Upravo zbog svih ljekovitih i hranjivih svojstva te jestive biljke, potrebno je pripremati jela od čičkovog korijena. Jela od čička mogu biti prilozi u klasičnoj kuhinji. Posebice se preporučuju dijabetičarima, a i svima ostalima jer su korisna i za najzdraviji organizam.
U svijetu se čičak može nabaviti na tržnicama i u prodavaonicama zdrave hrane, a u nas za sada samo kod specijaliziranih proizvođača Za one koji budu vadili samonikli čičak napominjemo: ponesite jaku riljaču (štihaču) i tražite čičak u čistoj prirodi što dalje od putova i drugih zagađenih mjesta.
Nema komentara :
Objavi komentar