Benediktinski su redovnici u ranom srednjem vijeku majčinu dušicu u srednju Europu donijeli s područja Sredozemlja. Gradske su gospođice grančice majčine dušice vezale za pojas izabranika ili bi im kitice zataknule na oklope, ne bi li ih tako očuvale od zlih duhova. Za velikih epidemija kuge u Europi, majčina se dušica opravdano smatrala najboljom zaštitom od zaraze. Njegovu dezinfekcijsku snagu poznavali su još Egipćani, koji su je koristili za balzamiranje mrtvih. Grci su njome aromatizirali pića i sireve, dok su Rimljani silno cijenili njezinu ljekovitost.
Ubiremo cijelu zelen, sa svijetlo ružičastim cvjetovima THYMI HERBA ili s drvenastog dijela polugrma skidamo 4-8 cm dugačke listove THYMI FOLIUM. Tamne točkice na sivo zelenim listićima zavrnutih rubova zapravo su uljne žlijezde. Osušeni listovi imaju oštar aromatičan miris i blago gorak, aromatičan okus.
THYMI AETHEROLEUM: Vodenom destilacijom dobiva se žućkasto eterično ulje oštra mirisa i ljuta, gorka okusa.
Stanište biljke i rasprostranjenost: Majčina dušica i njezine brojne podvrste rastu samoniklo u Sredozemlju. Zbog velike potrebe za drogom uzgaja se u srednjoj Europi, Africi, Turskoj, Izraelu, Maroku, Indiji i Sjedinjenim Državama. Kao ljekovita biljka kod nas je u narodnoj medicini manje poznata i cijenjena od svoga samoniklog srodnika, obične majčine dušice, iako je njezina ljekovitost, osobito kod kašlja, veća. U vrtu je možemo uspješno razmnožavati s pomoću sjemena i reznica. Režemo je neposredno prije nego što se posve rascvjeta. Nakon prvog rezanja u svibnju ili lipnju, cvate još jednom u rujnu, pa je možemo ponovno rezati, ali je nakon drugog rezanja osjetljivija na mraz.
Djelovanje biljke i upotreba u liječenju: Prava majčina dušica djeluje kod kašlja (ekspektorans), utječe na bronhije tako što ih širi (bronhospazmolitik) i sprječava razvoj gotovo svih bakterija. Glavna je aktivna tvar eterično ulje. Prava majčina dušica razrjeđuje sluz (sekretolitik) i pomaže kod iskašljavanja (sekretomotorik). Timol koji izlučujemo preko pluća, u dišnim, probavnim i mokraćnim organima utječe antiseptički i antibakterijski. Spazmolitičko načelo širenja bronhija još nije objašnjeno. Prava majčina dušica se s velikim uspjehom koristi kod kašlja, bronhitisa i hripavca. Kod želučanih i crijevnih bolesti poboljšava probavu i rastjeruje vjetrove. Stoga je koristimo kao začin. Potiče i izlučivanje urina (diuretik) i istodobno dezinficira mokraćne organe. Timol se u laboratorijskoj praksi koristi za konzerviranje urina. Hlapivo ulje timijana ili timol čest su sastavni dio krema i pripravaka za utrljavanje u kožu kod bolova mišića i zglobova. Kupelji s majčinom dušicom umiruju grčeve bronhija, pa ih koristimo kod kroničnog i akutnog bronhitisa.
Čaj od majčine dušice: Od jedne čajne žličice droge spravljamo oparak koji pokriven treba odstajati 3-5 minuta. Za dan pijemo po dvije do tri šalice čaja. Kad koristimo svježu zelen, količinu upola smanjujemo.
Inhalacija: Upotrijebimo čaj od majčine dušice ili jednu do dvije kapi hlapiva ulja.
Moguća neželjena djelovanja: Pripravke s timijanovim uljem ili timolom dojenčadi i manjoj djeci nikada ne nanosimo na lice ili ispod nosa. I kod utrljavanja na prsa i leda moramo biti oprezni, jer zbog refleksa može doći do hipersekrecije (asphyxie laringospazmus). Slična su djelovanja uočena i kod drugih eteričnih ulja, npr. kod paprene metvice. Dugotrajno korištenje zubnih pasta ili vodice za usta s timolom može dovesti do alergijskih reakcija. Tako još i danas vrijedi stara mudrost koja govori da takve pripravke uvijek treba mijenjati. Bolesnici s bolešću štitnjače osjetljivi su na timol. Kod uporabe timijana u kupeljima nema nuspojava, a pritom vrijedi pravilo jednako za sve biljne kupelji: nikada ih ne koristimo kod akutnih kožnih oboljenja i većih oštećenja kože, teških bolesti s vrućicom, infekcijskih bolesti te kod visokog krvnog tlaka i insuficijencije srca.
Nema komentara :
Objavi komentar