Šipak uništava viruse gripe i prehlade


Latinski naziv: Rosa canina
Narodni nazivi: divlji šipak, divlja ruža, pasja drača, pasja ruža, šipurina, šipurak, šepurika


Blagotvorni sastojci od šipka

Plodovi divljeg šipka obiluju vitaminom C, a sadrže i vitamine P, B1, B2, B3, K, i provitamin A. Pored toga, ova ljekovita biljka u svom sastavu ima i flavonoide, tanine, limunsku i jabučnu kiselinu, pektin i eterična ulja.

Ljekovito djelovanje šipka

Zahvaljujući visokom postotku vitamina, plodovi šipka imaju široku primjenu u farmaceutskoj i prehrambenoj industriji. U fitoterapiji se koriste za jačanje imuniteta, u slučaju prehlade i gripa, kao i proljetnog umora. Također, šipak je nezaobilazan sastojak biljnih mješavina koje se upotrebljavaju za izbacivanje kamena iz žuči i bubrega, liječenje urinarnih infekcija i detoksikaciju organizma. Pored toga, naučna istraživanja pokazala su da ekstrakt divljeg šipka blagotvorno djeluje u slučaju reume i artritisa, te da je nekoliko puta efikasniji od standardnih lijekova protiv bolova u koljenu.

Šipak (divlja ruža) je višegodišnji razgranati grm koji dostiže visinu preko dva metra i raste pored putova, na rubovima šuma i livada. Grane su mu tanke, duge i bodljikave, međusobno isprepletene, sa nazubljenim listićima i gusto raspoređenim ružičastim ili bijelim cvjetovima, koji se noću zatvaraju.

U fitoterapiji se koriste plodovi ove biljke, aromatične bobice kiselkastog, oporog ukusa, koje se beru početkom jeseni, dok su još tvrde i imaju tamno narančastu boju, a zatim se suše u tankom sloju na tamnom mjestu izloženom propuhu. Često se presijecaju napola, a zatim im se odstranjuju sjemenke koje se, kada se potpuno osuše, melju i miješaju sa ostalim ljekovitim biljkama.

Zdrave poslastice od šipka

Plodovi divljeg šipka mogu da se konzumiraju svježi ili sirovi, a koriste se za pripremu sokova, kompota, džemova i raznih drugih poslastica. Ono što je naročito važno jeste to da se vitamin C iz šipka ne gubi termičkom obradom, a zadržavaju se i ostali hranljivi sastojci. Interesantno je i to da plodovi izloženi mrazevima postaju mekši i mnogo slađi, pa su idealni za konzumiranje i bez prethodne termičke obrade. U tom slučaju, najprije treba odvojiti opore sjemenke, koje inače obiluju vitaminom E, a zatim ih osušiti, samljeti i dodavati jelima. Sirup od šipka se naročito preporučuje djeci, adolescentima i osobama koje se oporavljaju nakon bolesti. Latice divlje ruže također su jestive i mogu da se konzumiraju svježe ili kuhane. U Kini se koriste kao dodatak salatama ili se od njih priprema veoma ukusan džem.

Nema komentara :

Objavi komentar

Google oglasi

Popularni postovi zadnjih 7 dana

Google oglasi