Neprijatne nuspojave citostatika: malaksalost, povraćanje, gubitak apetita, bolove u mišićima i zglobovima mogu se ublažiti preparatima od đumbira, sikavice, koprive i nekih drugih ljekovitih biljaka.
Statistike pokazuju da se broj oboljelih od raka iz godine u godinu drastično povećava. Nažalost, moderna medicina još uvijek nema pravi odgovor na ovu pošast suvremenog doba, čije se liječenje sastoji od kirurškog odstranjivanja tumora, zračenja i kemoterapije.
Citostatici (lijekovi koji se koriste u kemoterapiji) uništavaju zloćudne ćelije i usporavaju širenje malignog procesa, ali izazivaju i mnoštvo neprijatnih nuspojava koje dodatno opterećuju organizam bolesnika. Terapija zračenjem također uzrokuje neželjena djelovanja, a to su najčešće opekotine koje nastaju na koži i sluzokoži.
Citostatici mogu biti agresivni
Postoje brojne vrste citostatika, a koji lijek iz ove grupe će se primijeniti ovisi, prije svega, od vrste raka. Cilj je da se unište maligne ćelije i spriječi njihova dioba i širenje, međutim, ovi medikamenti vrlo su agresivni i ne napadaju samo zloćudno, već i zdravo tkivo. To se prvenstveno odnosi na dijelove organizma čije se ćelije ubrzano dijele, što je karakteristika i svih malignih tumora. Prve na udaru su ćelije korijena dlake, zbog čega je opadanje kose najčešća posljedica kemoterapije. Uz to, stradaju i ćelije krvi, koštane srži, sluzokože usta, jednjaka, želuca, crijeva i tako dalje. Na sreću, ova monooštećenja najčešće su prolazna i u većini slučajeva dolazi do regeneracije tkiva.
Gotovo svi pacijenti koji se podvrgnu kemoterapiji osjećaju tegobe kao što su mučnina, gađenje, povraćanje, gubitak apetita, malaksalost, bolovi u mišićima i zglobovima i slične tegobe. Ljekar onkolog određuje kombinaciju citostatika, koji će uz maksimalan učinak izazvati minimalne neželjene efekte, a uz to prepisuje i lijekove koji će ublažiti nuspojave ovih medikamenata. Uz njih je preporučljivo uzimati i preparate na bazi ljekovitog bilja koji će umnogome doprinijeti da se što lakše prebrode tegobe izazvane terapijom citostaticima.
Đumbir smanjuje mučninu
Korijen đumbira se tisućama godina koristi kao začin, ali u tradicionalnoj kineskoj medicini glasi i kao moćan lijek protiv bolesti organa za probavu.
Klinički je dokazano da je ova biljka ljutkastog ukusa odlično sredstvo protiv mučnine, naročito one koju izazivaju citostatici. Đumbir najefikasnije djeluje ako se uzima u vidu soka: sitno naribani korijen iscijediti prstima, pa žličicu žute tečnost razrijediti u 1 dl vode i popiti (postupak provoditi tri puta dnevno i uvijek se koristi svjež sok). Po potrebi, ovaj preparat može se uzimati i dok traje kemoterapija. Nije preporučljivo piti nerazrijeđen sok jer je veoma ljutog ukusa.
Prah đumbira mnogo je ljući od soka (trećinu kašičice razmutiti u 1 dl vode), pa ga neki pacijenti uzimaju u kapsulama. Eterično ulje đumbira daleko slabije djeluje nego ostali preparati od ove biljke, zbog čega se najrjeđe i koristi. I kolači sa đumbirom dobro su sredstvo protiv mučnine od koje pate pacijenti na kemoterapiji, pod uvjetom da sadrže dovoljnu količinu praha ove biljke. Osobe koje imaju kamen u žuči trebaju da pažljivo koriste đumbir jer on potiče lučenje žuči.
Pasiflora umiruje napete živce
Pacijentima koji se podvrgavaju kemoterapiji mučnina se može pojačati i zbog stresne prirode bolesti. U tom slučaju, osim psihoterapije, mogu se koristiti i biljke koje djeluju umirujuće. Najbolji izbor je pasiflora koja umiruje napete živce i olakšava san, smanjujući psihogene stimulatore mučnine. Žličicu koncentriranog rastvora svježe biljke (može se nabaviti u biljnim apotekama) treba razrijediti u vodi i po potrebi piti do tri puta dnevno. Preparati od pasiflore ne smiju se uzimati sa barbituratima i drugim sedativima, kao ni sa lijekovima za spavanje.
Koprivom i ehinaceom protiv anemije i infekcija
Osim malignih, citostatici napadaju i ćelije koštane srži, zbog čega dolazi do pada vrijednosti krvnih parametara - eritrocita (crvenih krvnih zrnaca), ali i limfocita, monocita,granulocita i trombocita. Posljedica toga je umor (uslijed anemije, odnosno smanjenja broja eritrocita) ili sklonost ka infekcijama (zbog smanjenja broja imunoloških ćelija).
To je ponekad toliko izraženo da je neophodan prekid kemoterapije. List koprive vraća organizmu željezo i minerale, potiče eritropoezu (stvaranje eritrocita), djeluje povoljno na funkciju bubrega i sprečava njihovo oštećenje izazvano kemoterapijom.
Ehinacea stimulira imunološki sistem, potičući stvaranje bijelih krvnih zrnaca. Zajedničkim djelovanjem kopriva i ehinacea optimalno će održati krvnu sliku i poboljšati stanje organizma. Zajedničkim djelovanjem koprive i ehinacee očuvati će se opće stanje organizma. Postoji nekoliko efikasnih preparata na bazi ovih biljaka, koji se uzimaju istovremeno:
Infuzija (čaj) od lista koprive i tinktura svježe ehinacee koji se priprema po receptu: zagrijati do ključanja 1 l vode, skloniti s vatre i dodati 5-6 žlica listova koprive, poklopiti i ostaviti da odstoji 10-15 minuta. Potom procijediti u staklenu bocu i piti tokom dana, najbolje između obroka. U ohlađeni čaj tri puta dnevno može se sipati po jedna kašičica tinkture svježe (nesušene) ehinacee.
Drugi dobar recept je koncentrirani rastvor lista koprive i tinktura svježe ehinacee koji se priprema na sljedeći način: pomiješajte 100 ml preparata od koprive sa podjednakom količinom preparata od ehinacee i sipajte mješavinu u bočicu. Piti 1-2 kašičice (5-10 ml) rastvorene u vodi, tri puta dnevno između obroka. U slučaju težih protokola kemoterapije ili kada je potrebno brže poboljšati krvnu sliku, doza se može povećati. Alkohol iz ovih preparata ne šteti organizmu, ali bi pacijenti osjetljiviji na etanol ipak trebali da se opredijele za prvu varijantu.
NAPOMENA: Ehinacea i kopriva ne smiju se uzimati u dane kada se prima kemoterapija!
Artičoka i sikavica čuvaju jetru
Kemoterapija, naravno, nepovoljno djeluje na jetru, organ koji je zadužen za ”obradu” lijekova. Medikamenti koji se koriste u terapiji malignih bolesti usporavaju regeneraciju jetre, što dodatno opterećuje ”laboratoriju organizma”. Pošto se ovaj organ brzo obnavlja, prolazna oštećenja uglavnom nisu prioritet među brojnim nuspojavama kemoterapije, osim u slučaju težih toksičnih reakcija. Stoga je sugestija da se čišćenje biljkama koje djeluju na jetru i žuč, obavi tek nakon završetka svih ciklusa kemoterapije. Kura se može izvesti sa ekstraktom artičoke, koja se uzima u dozi od 5 ml u pola čaše vode, pola sata prije jela, 2-3 puta dnevno. Ne preporučuje se upotreba ovog preparata tijekom trajanja kemoterapije, jer može doći do interakcije sa lijekovima koji opterećuju jetru. Ukaže li se potreba za intenzivnijom regeneracijom tkiva jetre, idealna biljka je sikavica, odnosno ekstrakt sjemenki ove biljke. Većina preparata sikavice registrirana je kao lijek u vidu kapsula ili tableta (uzima se 4-5 tableta ili kapsula dnevno).
List maline otklanja dijareju
Ovo je relativno rijetka nuspojava kemoterapije i lako se sanira čajem od lista maline ili kupine: jušnu žlicu listova preliti sa 2-2,5 dl proključale vode, ostaviti da odstoji 10 minuta pa procijediti. Piti topao čaj 2-3 puta dnevno do prestanka dijareje. S čajem se mogu piti i probiotici.
Blagotvorno laneno ulje
Esencijalne masne, omega-3 kiseline poboljšavaju opće stanje organizma, jačajući imunološki sistem i potičući stvaranje krvnih ćelija. Uzima se žlica zajedno sa posnim sirom ili pahuljicama od žitarica. Voditi računa da ulje bude svježe.
Nema komentara :
Objavi komentar