Prirodni recepti protiv utrnulih udova


Osjećaj ”mravinjanja” u rukama i nogama najčešće je posljedica loše krvne cirkulacije i problema sa nervima. Osim lijekovima i vježbama, ove tegobe mogu se ublažiti i primjenom fitoterapije.


Gotovo da nema osobe kojoj se nije desilo da nakon dužeg sjedenja ne može da ustane jer joj je utrnula noga, ili da nije u stanju da pomjera ruku koju je prilikom ležanja držala pod glavom. Nakon intenzivnijeg pokretanja ekstremiteta, krv počinje brže da struji i trnci polako prolaze. Nekim osobama to se dešava ”iz čista mira”, kada im je tijelo sasvim opušteno, čak i tokom sna. U većini slučajeva ovi simptomi, u narodu poznati i kao ”mravinjanje”, ukazuju na lošu cirkulaciju ili probleme sa nervima.

Međutim, ova pojava ponekad ukazuje i na neka teža oboljenja, što se može otkriti jedino detaljnim liječničkim pregledom.

Uzroci trnjenja


Osim bolova, degenerativne promjene na kičmi i diskusima izazivaju i trnjenje šake, stopala i prstiju koje može da se javi i uslijed povrede vrata ili leđnog dijela kičme. Ova pojava česta je kod pušača jer konzumiranje cigareta usporava krvnu cirkulaciju, a mogu je uzrokovati i izlaganje radijaciji, ujedi životinja i insekata, kao i euforična stanja ili upotreba lijekova i droge.

Trnjenje udova ponekad ukazuje i na ozbiljna stanja i bolesti kao što su dijabetes, migrena, multipla skleroza, srčani i moždani udar, a među uzročnike spadaju i sindrom nemirnih nogu i proširene vene.

Nedostatak minerala i vitamina nedovoljna količina minerala – prije svega kalcija, kalija ili natrija, te nedostatak vitamina, pogotovo B12 također mogu uzrokovati trnjenje udova.

Dugo se smatralo da vitamin B12 sadrži samo hrana životinjskog porijekla (džigerica, jaja, riba) i pivski kvasac, međutim, novija istraživanja pokazala su da su ovim vitaminom bogate i neke vrste povrća (cikla, morske alge) i pojedine žitarice (naročito njihove klice), ali i susam, lješnjak, soja...

Također, dobri izvori ovog vitamina jesu kiseli kupus i povrće iz turšije.

Kalcijem obiluju orasi, mahunarke i mliječni proizvodi, dok natrija ima u celeru, listovima maslačka, rotkvicama, mrkvi i cikli. Kalijem su najbogatiji žitarice, krumpir, sok od paradajza i gljive.

Dijagnoza i liječenje


Nije svako trnjenje udova razlog za uzbunu, ali ukoliko je učestalo, neophodno je što prije otkriti uzrok ove pojave da bi se isključilo postojanje ozbiljnih bolesti. Dijagnoza se postavlja i na osnovu drugih simptoma, a u proceduru se ponekad uključuju magnetna rezonanca ili kompjuterska tomografija (CT). U zavisnosti od uzročnika, sprovodi se odgovarajuće liječenje, a ukoliko je ”mravinjanje” posljedica nedovoljnog kretanja, potrebno je više vremena posvetiti fizičkoj aktivnosti.

Vježbe za bolju cirkulaciju


Stručnjaci savjetuju da ujutro, nakon buđenja, ne treba odmah ustajati iz kreveta već je dobro protezati se, da bi se potakla cirkulacija. Potom ustanite, napravite raskorak u širini ramena i 15 puta vrtite ruku iz ramena, prvo jednu pa drugu, u oba smjera. Vrtite i šakama u oba smjera po 15 puta da biste razgibali zglobove. Potom stanite na lijevu nogu i po 15 puta vrtite stopalo prvo na jednu, a zatim na drugu stranu, pa ponovite vježbu i sa drugom nogom. Potom stanite na prste i polako se spuštajte na pete. Vježbu ponovite 10 puta i svake nedjelje povećavajte broj ponavljanja.

Melem od kestena

Plod divljeg kestena najbolje je sredstvo protiv trnjenja nogu ukoliko je ono uzrokovano proširenim venama. Priprema melema od ovog ploda vrlo je jednostavno: u jesen ubrati 10 većih plodova divljeg kestena, a zatim ih samljeti i staviti u manju teglu pa smjesu preliti sa 2 dl alkohola ili još bolje komovom rakijom. Teglu ostaviti na suncu 7 tjedana, a zatim procijediti sadržaj i sipati ga u bočicu. Svakodnevno blago utrljavati u listove nogu.

Nema komentara :

Objavi komentar

Google oglasi

Popularni postovi zadnjih 7 dana

Google oglasi