Na koje sve načine možemo ukloniti bradavice?


Osim metoda koje primjenjuje zvanična medicina, u terapiji neestetskih izraslina na koži ne bi trebalo izostaviti ni ljekovito bilje.


Bradavice su neravne, tvrde izrasline na površini kože, koje nastaju uslijed infekcije određenom vrstom virusa. Prenose se direktnim kontaktom, preko ručnika, odjeće, obuće i drugih predmeta koje koristi zaražena osoba, ali i sa vlažnih podova u sportskim salama ili na bazenima.

Vrste bradavica su


Obične bradavice najčešće nastaju na šakama, prstima, oko noktiju ili ispod njih (u tom slučaju veoma su bolne). Ove izrasline su tvrde, u boji kože ili tamno žućkaste i neravne, a javljaju se pojedinačno ili u grupi.

Bradavice na stopalima većinom se pojavljuju na onoj strani koja je izložena pritisku. Duboko su utisnute u kožu, neravne, sa crnim tačkama i oivičene prstenom. Bolne su i mogu otežati hodanje.

Mladalačke bradavice javljaju se kod djece, na licu, šakama, prstima i koljenima. Ravne su, u boji kože ili sivkaste, do svijetlo-smeđe, ponekad su praćene svrabom.

Končaste bradavice su tanke, šiljate, duge nekoliko milimetara, a najčešće nastaju oko usnog i nosnog otvora, na obrvama, bradi i u kosi.

Zbog čega nastaju bradavice?


Naučnici su do sada identificirali preko 80 papiloma virusa koji izazivaju različite vrste bradavica. Međutim, još uvijek nije otkriven razlog zbog čega dolazi do aktiviranja ovih virusa, ali smatra se da do toga najvjerojatnije dolazi uslijed slabljenja imuniteta. Shodno tome, bradavice se nerijetko javljaju kod oboljelih od leukemije i AIDS-a, a u tim slučajevima se i mnogo teže uklanjaju.

Liječenje bradavica


Terapija bradavica zavisi od njihove vrste, starosti, mjestu gdje se nalaze, ali i godina bolesnika. U njihovom liječenju primjenjuju se krioterapija, odnosno zaleđivanje tečnim dušikom koje je ponekad potrebno ponoviti, kao i elektrokoagulacija, ekskohleacija ili premazivanje 40%-tnom salicilnom kiselinom, što izaziva ljuštenje. Na osnovu obimnih studija provedenih u svijetu i kod nas, radiovalna metoda pokazala je najveću efikasnost sa postotkom izlječenja koji iznosi čak 97%. Ovo je najbolje rješenje i u estetskom smislu jer se bradavice otklanjaju u potpunosti samo jednom intervencijom koja traje nekoliko sekundi, bezbolna je, bez krvi i ožiljaka. Pomoću ove metode, za samo nekoliko minuta moguće je odstraniti čak 20 do 30 ovih izraslina. Međutim, da bi uspeh liječenja bio veći, veoma je važno ojačati imunološki sistem.

Spolne bradavice


Humani papiloma virus (HPV) uzrokuje stvaranje kondiloma, spolnih bradavica, i jedan je od glavnih izazivača raka grlića materice. Najčešće se prenosi seksualnim odnosom, a simptomi HPV infekcije mogu izostati dosta dugo, ponekad i godinama. U većini slučajeva javljaju se tri mjeseca nakon seksualnog kontakta sa oboljelom osobom. U pitanju su mekane, izdužene papilomatozne tvorevine bjeličaste ili ružičaste boje. Ukoliko se virus ne otkrije na vrijeme, može da uzrokuje rak grlića materice, pa se savjetuju redovna kontrola kod ginekologa.

Aromaterapija za uklanjanje bradavica


Eterična ulja pokazala su se kao vrlo efikasna u uklanjanju neestetskih kožnih izraslina. Najčešće se koriste preparati od čajevca i ravensare - ljekovite biljka porijeklom sa Madagaskara i klinčića. Pomiješajte 20 kapi eteričnog ulja ravensare, 15 kapi čajevca i 5 kapi klinčića, pa ovom tečnošću dva puta dnevno mažite bradavice.

Kako ojačati imunitet?


Tijekom liječenja bradavica preporučuje se upotreba suplemenata koji sadrže antioksidante (vitamine A, C i E),beta karoten i ekstrakt zelenog čaja. Prema nekim istraživanjima, od koristi može da bude i uzimanje cinka, najbolje u obliku kapsula, jednom dnevno uz obrok, ali nikako zajedno sa mlijekom ili mliječnim proizvodima. Za jačanje imuniteta veoma je važna pravilna i uravnotežena ishrana koja obiluje svježim voćem i povrćem. Neophodno je izbjegavati namirnice životinjskog porijekla koje sadrže mnogo masti, kao i pušenje i alkohol. Pored toga, treba maksimalno voditi računa o osobnoj higijeni, što podrazumijeva često pranje ruku, ali i izbjegavanje dodirivanja bradavica drugih osoba, kao i trljanje i čupanje bradavica koje se lako mogu prenijeti i na druge dijelove tijela.

Prirodni recepti za liječenje bradavica


Pomiješati žlicu soka čuvarkuće sa 1 dl vode i 200 g svinjske masti. Grijati dok se mast ne otopi, odliti u staklenu posudu i čuvati u frižideru. Bradavicu mazati nekoliko puta dnevno. Može se koristiti i samo sok čuvarkuće.

Drugi recept koji možete oprobati jeste da isjeckate i posolite glavicu crnog luka, pa ostavite da odstoji preko noći da pusti sok. Tom tečnošću mažite bradavicu 2 puta dnevno.

Svaku večer bradavicu umotati u zavoj prethodno umočen u jabukov ocat.

Iscijediti svježe ubranu biljku rosopas i nanijeti sok na bradavicu. Ponavljati to 2-3 puta dnevno, dok izraslina ne nestane.

Isprati u 9 voda 100 g svinjske masti, pa dodati 7 sitno isjeckanih cvjetova mlečike. Masu kuhati 3 sata na tihoj vatri, a zatim je skloniti sa vatre, procijediti i ostaviti da se ohladi. Mazati bradavicu svako jutro i svaku večer.

Natopiti gazu pivskom pjenom i previti njome bradavicu. Ponavljati postupak svaki dan, sve dok bradavica ne nestane.

Sok od listova i cvjetova maslačka mazati svakodnevno na bradavicu, koja će postepeno tamniti i na kraju otpasti ne ostavljajući nikakav ožiljak.

Mazati bradavicu ujutro i uvečer ricinusovim uljem dok ne nestane.

Propolis namazati na bradavicu pa zalijepiti flasterom da ne ulazi zrak. Tako držati 2-3 dana bez skidanja. Ponavljati postupak dok se ne uništi i korijen bradavice.

Otkinuti list ili plod nedozrele smokve i nakapati mlijeko na bradavicu. Pustiti da se osuši i isprati mlakom vodom. Postupak ponavljati dok bradavica ne otpadne.

Nema komentara :

Objavi komentar

Google oglasi

Popularni postovi zadnjih 7 dana

Google oglasi