Kako liječiti glavobolju?


Glavobolja nije bolesti, ona je samo alarm da nešto nije u redu s našim organizmom. Suvremeni način života prepun je loših utjecaja koji pogoduju stalnim ili povremenim glavoboljama, a najčešći uzroci svrstavaju se u nekoliko kategorija:


Glavobolja uzrokovana bolestima kralježnice i njenog vratnog dijela očituje se u bolovima u području čela i na zatiljku.

Tupa bol u području cijele glave označava da smo pretjerali s cigaretama ili alkoholom, a može ukazivati i na posljedice upale sinusa, gripe i ostalih infektivnih bolesti.

Glavobolja koju karakterizira jaka bol koja se pojavljuje i nestaje posljedica je stresa, psihičke preopterećenosti (različite vrste strahova, frustracija, potisnutih osjećaja, zamora i sličnih problema).

Glavobolju mogu uzrokovati i suhi zrak, sunčanica, sve češća osjetljivost na promjene vremena, buka, umor očiju uslijed stalnog boravka pred računalom, povišeni tlak i neke alergije.

Zašto nastaje bol u području glave?


Tupi bolni pritisak u glavi, sa osjećajem kuckanja, često je posljedica nedovoljne prokrvljenosti žila u mozgu. 

Glavobolje znaju nastupiti i za vrijeme ili nakon nekih infekcija. Kod žena su glavobolje dosta češće za vrijeme menstruacije. Mogu nastati zbog osjetljivost na vremenske promjene, zbog stresa, preopterećenosti, gladi, velikog umora, nedostatka zraka, mamurluka te zbog psihičkih problema.

Probadajuća glavobolja može se privremeno ublažiti akupresurom na određenim točkama na licu, kao što je pritiska prstima s obje strane korijena nosa,  kod uglova očiju.

Kao prvu pomoć najbolje je uzeti sredstva protiv bolova, poput acetilsalicilne kiseline.

Liječenje glavobolje voćem i povrćem


Uobičajena sredstva protiv glavobolje sprečavaju sintezu prostaglandina i zaustavljaju stvaranje određenih medijatora ili hormona tkiva, koji su odgovorni za osjećaj boli. Ove uzročnike bolova ublažavaju i biljne, višestruko nezasićene masne kiseline, a može ih se naći u  proizvodima od soje, maslinama, avokadu te svim biljnim uljima.

Vitamin C kojeg pronalazimo u svježem voću najvažniji je prirodni antihistaminik. On blokira izlučivanje bjelančevina iz tzv. mastocita u stjenkama žila, koje uzrokuju nastanak upala.

Što učiniti da spriječimo glavobolju?


Da liječimo glavobolju valja izbjegavati buku i sve što nas čini nervoznima, redovito provjetravati prostorije u kojima boravimo, a pogotovo one uredske, te voditi računa o vlažnosti zraka, što se jednostavno može riješiti stavljanjem posudice s vodom na radijatore, i što više vremena provoditi u prirodi  i na svježem zraku. Pijte svakodnevno dovoljno vode i tekućine.

Umasirajte nekoliko kapi eteričnog ulja ružmarina, mente ili lavande na sljepoočnice, čelo i zatiljak. Popijte čaj od lipe.

Istuširajte se  naizmjenično toplom i hladnom  vodom ili se samo umijte hladnom vodom.

Nema komentara :

Objavi komentar

Google oglasi

Popularni postovi zadnjih 7 dana

Google oglasi