HAJDUČICA (Achillea millefolium) Fam. Asteraceao


Popularni nazivi: hajdučka trava, stolisnik, ranjenik, arvanj, kunica


Opis: Zeljasta živopisna, mirišljava biljka, visoka 20-70 cm sa pomalo vlaknastom stabljikom. Posjeduje dvije vrste nadzemnih stabljika, jedne su deblje, sa cvjetovima i listovima, razgranate u gornjem dijelu i završavaju se kapitelom (glavom) formiranim od malih cvjetova, a druga vrsta stabljike je nerodna i ima samo listove.

Listovi su naizmjenično poredani, bez drške, kopljastog izgleda, podijeljeni u zasebne grupe listića, manje ili više vlaknasti, prijatnog mirisa i gorkog ukusa koji steže sluzokožu usne duplje. Cvjetovi formiraju ovalne kapitele (glave), sjedinjene po parovima u obliku štita, na krajevima stabljika. Svaki kapitel ima 5-6 marginalno postavljenih cvjetova, koji posjeduju po pet latica, koje su uzdužne, trodijelno nazubljene, bijele, ponekad ružičaste do crvene boje. Također postoje unutrašnji cvjetovi koji su pravilni, cilindrični sa 5 prašnika. Plodovi su u obliku ahenije. Cvjeta od juna do septembra.

Upotrebljivi dijelovi: Od ove biljke se uzimaju cvjetovi sakupljeni u podne, bez drške, u vrijeme cvjetanja, ili se koristi cijela biljka, bez korijena.

Suše se na sjenovitim mjestima, u dobro provjetrenim prostorijama, na otvorenom, ili na ramovima pokrivenim hartijom.

Uslovi za upotrebu: Cvjetovi se ne smiju koristiti ako biljka pokazuje znake zrenja i beru se bez drške. Cvjetovi bi trebalo da imaju bijelo-žućkastu boju poslije sušenja.

Aktivna svojstva: Etarsko ulje, cineol, borneol, pinen, limonen, kariofilin, azulin, ahilein, ahileinska kiselina, organske kiseline: mravlja, octena, valerijanska, projonska, etilalkohol, metilalkohol.

Farmakološko djelovanje:

Unutrašnja upotreba: Bronhodilatator (širi bronhije), ekspektorans (za lakše iskašljavanje), protiv spazmi (grčenja) bronhija, smanjuje želudačne sokove, dezinfikuje i umiruje gastrointestinalni trakt, žučni antispastik (ublažava grčeve), dekongestiv za hemoroide (otklanja zastoj u hemoroidalnim venama), analgetik (protiv bolova), hemostatik (za zaustavljanje krvarenja).

Vanjska upotreba: Umirujuće sredstvo, antiinflamator sprečava upalne procese, dezinfekciono sredstvo (kupka ili kompresa).

Terapeutske indikacije: Anoreksija (odbojnost prema hrani), enterokolitis (upala tankog i debelog crijeva), gastritis (upala želudačne sluznice), kolike (bolovi) jetre, bronhitis (upala bronhija - dušnica), hipermenoreja (obilna krvarenja tokom menstrualnog ciklusa), dismenoreja (umiruje menstrualne bolove), hemoroidi (šuljevi), cistitis (upala mokraćnog mjehura).

Kao antihelmintik (protiv crijevnih glista): Infuzija od 10 g biljke na 100 ml vode. Pije se ujutro prije doručka.

Preporučuje se i protiv alergija.

Vanjska upotreba: Kod opekotina, zagnojenih rana, varikoznog čira, ekcema, u vidu kupke ili kompresa, a kod dentalnog apscesa (gnojenja zuba), kao rastvor za ispiranje usne duplje i ždrijela.

Za kupku je potrebno: 30-60 g biljke na 1 litru vode. Dodaje se i korijen gaveza.

Ima svojstvo regeneracije (obnavljanja) tkiva.

U slučaju šuljeva, preporučuje se mješavina hajdučice sa lišćem koprive, u vidu čaja koji treba piti u količini od 2-3 šalice na dan.

Biljka je od velikog značaja za liječenje oboljelih ženskih genitalija (spolnih organa).

Preporučuju se terapije čajem od hajdučice.

Proširena materica se uspješno liječi sjedećom kupkom sa ekstraktima hajdučice.

Koristi se i kod: Enurezis leukoreje (bijelog pranja kod žena) - preporučuju se 2 šalice čaja dnevno.

Za fibrom materice (dobroćudni tumor u vidu otoka mišićnih vlakana), treba pripremiti sjedeću kupku sa čajem od hajdučice.

Mlade djevojke koje još nemaju menstruaciju, treba da piju po šalicu čaja od hajdučice, na prazan stomak ujutro prije doručka, sve dok se ne uspostavi ciklus. U menopauzi kod žena čaj djeluje umirujuće.

Kod neuritisa, upražnjava se kupka gornjih i donjih ekstremiteta (ruku i nogu) sa ekstraktima hajdučice. Čaj od hajdučice ima ljekovito djelovanje i kad je u pitanju nesvjestica, mučnina, gađenje, bolovi u očima, suzenje očiju, kefalija (jaka, teška glavobolja).

Migrena, prouzrokovana promjenama vremena često se ublažava posle samo jedne šalice čaja od hajdučice koji se pije vruć, u rijetkim gutljajima. Ako se čaj pravilno i redovno pije, migrena može potpuno da nestane.

Djeluje direktno na koštanu srž stimulirajući obnavljanje krvi, zbog toga se preporučuje kod oboljenja koštane srži, leukemije. Pije se čaj, upražnjava se kupka i frikcija tinkturom od hajdučice.

Kod raka pluća se preporučuje čaj od hajdučice, ujutro i uvečer, a preko dana čaj od mješavine iste biljke i korena iđirota.

Čaj se pokazao kao uspješan i kod hemoroida koji krvare, hematemeze (melene - crne bolesti, crnog proljeva, crne boljke), piroze (gorušice).

Ovaj čaj otklanja nedostatak apetita, nadimanje i grčeve u stomaku, a koristi se i kod oboljenja jetre, upala gastrointestinalnog trakta i regulira probavu.

Uzimajući u obzir činjenicu da hajdučica pomaže kod otežane cirkulacije i grčenja krvnih sudova, preporučuje se u liječenju ishemije srca (angina pektoris).

Koristi se i kod oboljenja bubrega.

Mast napravljena od hajdučice, koristi se za šuljeve.

Sjedeće kupke ili ispiranje dekoktom od ove biljke neutraliziraju u potpunosti vaginalni svrab (vulvopruritis).

Način upotrebe:

Infuzija: 250 ml vruće vode preliti preko 1 pune kašičice biljke. Ostaviti da odstoji pola minuta, a zatim se procijediti.
Tinktura: Cvjetovi hajdučice, prikupljene po sunčanom vremenu, staviti u staklenu bocu i preko njih sipati votku jačine 40%. Zatim bocu zatvoriti i ostaviti na suncu 14 dana, nakon čega treba procijediti.
Mast od hajdučice: 90 g maslaca ili margarina zagrijati i dodati 15 g cvijeta od hajdučice, sveže ubranog i fino, sitno isjeckanog, kao i 15 g usitnjenih listova maline. Miješati se sve dok se masnoća ne istopi, a zatim skloniti sa vatre. Ostaviti da odstoji 12 sati pokriveno. Sljedećeg dana ponovo ugrijati, procijediti kroz parče platna ili gaze i sipati u čistu teglu. Čuvati u frižideru.
Sjedeća kupka: 100 g hajdučice (cijela biljka), ostaviti da odstoji 12 sati u hladnoj vodi (macerat), a zatim zagrijati do ključanja i sipati u vodu za kupanje.

Nema komentara :

Objavi komentar

Google oglasi

Popularni postovi zadnjih 7 dana

Google oglasi