Popularni nazivi: hmelina, falon, kudiljica, hmeljevina, kuke, blust
Opis: Živopisna puzavičasta biljka. Raste po šumarcima, čestarima, šumama, vrbacima (pored vode), duž zidova, ograda itd. Njeno stablo je hrapavo, puzavičasto sa petljama, dok su listovi sa drškama raspoređeni u paru, naspramno okrenuti na svakom članku i sa 3-5 režnjeva, kao i listovi vinove loze, izreckani i srcastog oblika u bazalnom dijelu. Ima dvije vrste cvjetova (muške i ženske). Ženski cvjetovi su formirani od mnoštva žuto-zelenkastih listića, poredanih u krug oko ose. Ovi listići su tako grupisani da daju cvijetu ovalni (kupast ili šišarkast) oblik, dužine 2-3 cm. Muški cvjetovi su zeleni, dioični (koji posjeduju oba pola, ali na različitim dijelovima postavljenim), raspoređeni u grozdove. Plodovi su zrnasti, malo ulegnuti, svijetlosmeđe boje, debljine oko 2 mm. U bazalnom dijelu brakteja (listića) i na površini listova, uočljive su mnogobrojne žlijezde žuto-narančaste boje, koje sadrže jedno smolasto ulje karakterističnog mirisa. Sakupljaju se vegetativni vrhovi i ženski cvjetovi (šišarke).
Sakupljanje: Vrši se u vrijeme cvjetanja, u periodu juli-august. Pri sakupljanju, biljke se odlažu u korpe ili torbice, kako se ne bi nagnječile ili omekšale uslijed previsoke temperature. Posle sakupljanja treba ih izvaditi iz korpe ili torbice i držati u hladovini, u čistoj prostoriji kako bi povratile svježinu. Pošto se ohlade, ženske cvjetove treba poredati u tankom sloju radi sušenja. Važno je da sakupljene dijelove veoma dobro osušimo. Nikako ih ne treba sušiti prije nego što povrate svježinu i prirodan izgled. Biljke se osvježavaju tako što se izlažu djelovanju zraka, a možemo ih hladiti i rukom. U suprotnom, dobijaju braon boju i gube ljekovita svojstva.
Na ovaj način osušene cvjetove treba čuvati u sanducima obloženim hartijom, u kojima će biti dobro pritisnuti, a sanduci treba da budu smješteni u suhim i mračnim prostorijama.
Uslovi za upotrebu: Dolaze u obzir jedino ženski cvjetovi, koji posle sušenja imaju žuto-zelenkastu boju. Neophodno je da cvjetovi ostanu cijeli, a brakteje ne bi trebalo odvajati od cvjetova, jer se u protivnom gubi dio aktivne supstance - lupulina. Drška ne treba da bude duža od 1 cm.
Aktivna svojstva: Cvjetovi sadrže isparljivo ulje, seskviterpen, valerijanski estar, lupulin, mineralne supstance, tanin, estrogene supstance, flavonske derivate.
Farmakološko djelovanje: Antispastik (sredstvo protiv grčeva), podstiče lučenje želudačnih sokova, diuretik (pospješuje mokrenje), lijek protiv tuberkuloze, bakteriostatik (zaustavlja razvoj bakterija u organizmu), umirujuće djeluje kod poremećaja genitalnih funkcija: blenoragije (kapavca), onanije, spermatoreje (neprekidnog curenja sjemena) - zahvaljujući lupulinu.
Spolja: Kao antiseptik (uništava zarazne mikroorganizme). Terapijske indikacije: Insomnija (nesanica), tuberkuloza, anoreksija, nervoza praćena anksioznim stanjem (osjećajem uznemirenosti), trihomonas vaginalis (zarazno oboljenje ženskih spolnih organa izazvano bakterijom trihomonas), akne (bubuljice), seboreja.
Način upotrebe:
Interna upotreba:
Infuzija: Djeluje kao sedativ - 1,5 žlica ženskih cvjetova na 200 ml vruće vode ostaviti da odstoji 2 minuta. Pije se podijeljeno u tri doze u toku dana. Isti postupak se primjenjuje i kod pripremanja uspavljujućeg sredstva: 1 žlica ženskih cvjetova na 200 ml vruće vode. Treba da odstoji 2 minuta. Pije se uvečer prije spavanja.
Tinktura: 10 g ženskih cvjetova, potrebno je da odstoji u 90 ml alkohola jačine 90%. Uzima se 2-4 g dnevno.
Spoljna upotreba:
Infuzija: Za akne i seboreju, koristi se 4 g biljke na 100 ml vode, u vidu obloga; za vaginalno ispiranje: 8 g na 100 ml vode.
Mladi izdanci ili vegetativni vrhovi posjeduju ljekovito svojstvo u slučaju skorbuta, a također djeluju i kao diuretik (sredstvo koje pospješuje mokrenje). U ishrani se priprema kao povrće, slično špargli (viline metle - veoma cijenjeno povrće).
Na ženskoj cvasti - šišaricama, nalaze se žlijezde, koje se mogu pažljivo odvojiti od biljke, i od kojih se može dobiti fini, žuti prah lupulin, koji se koristi kao lek. Djeluje kao tonik (osvježavajuće), stomahik i diuretik.
Nema komentara :
Objavi komentar