Tinkture ili kapljice su ekstrakti ljekovitih biljaka koji se mogu koristiti unutarnjom (kapljice na kocki šećera ili razrijeđene u vodi) ili vanjskom primjenom - za ispiranje, grgljanje, obloge ili utrljavanje masažom.
Tinktura se smatra najprikladnijim oblikom lijeka, jer se lako dozira u kapljicama. Zato se tinkture prave s alkoholom, a ako se razrjeđuju vodom, neposredno prije uporabe ukapaju se u čašu s malo vode ili na kocku šećera. Kod tzv. unutarnje uporabe, pojedinačna doza slabije tinkture iznosi obično 1 do 2 mililitra, odnosno 20-40 kapi, a ako je tinktura jača, samo 10-30 kapi.
Spoznaje o vinu i djelovanju alkohola
• Iz medicine je poznato da čovjek može popiti 1g alkohola na kilogram težine dnevno bez posljedica po zdravlje. Tako primljeni gram alkohola koji oksidira u tijelu oslobađa energiju od 7 cal, što znači da čovjek težine od oko 80 kg i izložen fizičkim naporima dnevno može popiti jednu butelju vina (0,75 litre vina), uz normalnu prehranu.
Za onoga tko se ne izlaže fizičkom radu bit će dovoljno 3 dl vina, a za mladog čovjeka i žene 2 dl.
• 1 dl vina oslobađa 60-100 kalorija (ovisno o postotku alkohola).
• Vrijeme, način uzimanja i drugi čimbenici, primjerice uzimanje hrane, mogu utjecati na reakciju organizma.
• Vino za vrijeme objeda pomaže u probavi jer njegove kiseline dostižu kiselost želučanog soka ph 2,0-2,5.
• Vino ne sadržava značajne količine vitamina.
• Crno vino dobro je za zdravlje, ono, naime, kako su istraživanja pokazala, smanjuje rizik od srčanih bolesti jer sadrži određene ljekovite supstance.
Spoznaje su dobivene u stručnim istraživanjima ranih devedesetih, kad je ustanovljeno kako Francuzi imaju neobjašnjivo mali broj umrlih od kardiovaskularnih bolesti.
Zato su počeli analizirati način prehrane prosječnog Francuza, i otkrili da je njihov jelovnik zapravo bogat masnoćama, što bi trebalo pridonijeti većem riziku.
U analizu su bili uključeni i ostali čimbenici kao što su primjerice pušenje, stres i tjelovježba, no ništa nije moglo objasniti taj paradoks. Tada se pristupilo detaljnijoj analizi jelovnika i primijećeno je da prosječni Francuz godišnje popije oko 60 litara vina, i to većinom crnog, a za usporedbu prosječni Amerikanac samo 15 litara vina godišnje. Zato se jednostavno nametnuo odgovor kako crno vino »štiti Francuze«.
Tada su se mnoge ozbiljne studije počele baviti tim problemom i došlo se do zaključka kako crno vino, u umjerenim količinama, povećava razinu zaštitnog, HDL kolesterola, a smanjuje razinu LDL kolesterola, (tzv. lošeg kolesterola), te što je vrlo važno, smanjuje stvaranje krvnih ugrušaka koji prijete zatvaranju arterija te tako mogu dovesti do ozbiljnih poremećaja kao što su infarkt srca, mozga itd.
Neko se vrijeme mislilo da je alkohol taj važni, zaštitni sastojak vina, ali alkohol sadržava i bijelo vino, a opet nema tako značajan učinak.
Danas se zna da zaštitni efekt imaju tanini, kompleksne molekule koje su snažni antioksidans, a sadržava ih u većoj količini crno vino i sok od crnog grožđa. Idući mogući mehanizam može se zahvaliti tvari resveratrolu, nađenoj posebno u crnom muškatnom grožđu, koju sadržava kožica crnog grožđa, a koja smanjuje sljepljivanje trombocita i stvaranje krvnog ugruška.
Crno vino sadržava samo 5 miligrama te tvari po litri, pa sada ostaje na znanstvenicima težak posao da je pokušaju koncentrirati. Zasad ostaje preporuka o pijenju 1-2 čaše dnevno! (muškarci do 3 dl, a mlade osobe i žene do 2 dl).
Tu valja napomenuti i da je pijenje uvijek preporučljivije s pripravcima ljekovitog bilja.
Grožđe je na 6. mjestu po svojoj antioksidacijskoj djelotvornosti, između sveg voća i povrća!
Spoznaje o žestokim alkoholnim pićima (sa sadržajem 40-45% alkohola)
Prema analogiji spoznaje o vinu (s 10-12% alkohola) evidentno je da čovjek težine od oko 80 kg i izložen fizičkim naporima dnevno može popiti alkoholnog pića sa 45% alkohola do 1,5 dl, uz normalnu prehranu (3 x 0,5dl).
Za onoga tko se ne izlaže fizičkom radu bit će dovoljno 0,8 dl alkoholnog pića, a za žene 0,5 dl alkoholnog pića.
• 1 dl žestokog alkoholnog pića oslobađa 300-350 kalorija.
• vrijeme, način uzimanja i drugi čimbenici, pri uzimanju hrane, mogu utjecati na reakciju organizma.
• prije objeda alkoholno piće pomaže u probavi jer potiče nastajanje želučanog soka, a time olakšava procese probavljanja.
Ovdje moramo naglasiti da se specijalne ljekovite biljne rakije i vina odavno koriste u primjeni upravo zbog značajnog djelovanja na određene procese u organizmu.
Čitatelju ovog bloga posebno skrećemo pažnju da korištenje pripravka ljekovitog bilja u vinu i rakijama iznad spomenutih granica može prouzročiti štetne posljedice koje su itekako poznate i vidljive u svakodnevnom životu.
Nema komentara :
Objavi komentar