Biljni "eliksir života" prepisuje se protiv nesanice, hiperaktivnosti, uznemirenosti i nedostatka koncentracije, a pomaže čak i kod nekih oblika Alzheimerove bolesti.
Matičnjak (Melissa officinalis) vrlo je ugodna okusa sličnog limunu. Stari su ga travari nazivali "veseljem za srce" te tvrdili da svakodnevno pijenje čaja od matičnjaka obnavlja mladost, osnažuje mozak i uklanja potištenost. Švicarski liječnik Paracelsus zvao ga je "eliksirom života", a i Britanci su smatrali da se u matičnjaku krije tajna dugog života.
Navodno je matičnjak bio među redovitim jutarnjim čajevima Llwelyna, princa od Glamorgana, koji je u trinaestom stoljeću živio 108 godina, a John Hussey iz Sydenhama u Engleskoj doživio je 116 godina nakon što je 50 godina doručkovao čaj od matičnjaka s medom.
Danas je matičnjak mnogo manje zastupljen u liječenju biljem, a upotrebljava se u liječenju manjih problema sa spavanjem, nervoze i blagih oblika depresije. Za te svrhe obično se kombinira s drugim biljkama. Španjolsko istraživanje objavljeno 2001. godine pokazalo je učinkovitost matičnjaka u liječenju gubitka koncentracije i hiperaktivnosti kod djece. A iranski pokusi iz 2003. godine pokazali su da uzimanje matičnjaka smanjuje uznemirenost te ublažava simptome kod blage i srednje jake Alzheimerove bolesti.
Matičnjak također povoljno djeluje kod slabih i bolnih mjesečnica, glavobolje i psihičke iscrpljenosti. Često se propisuje za liječenje tegoba s crijevima kao što su usporena probava, oticanje, povraćanje i nadutost. Istraživanja su pokazala i djelotvornost te biljke u smirivanju želučanih grčeva te pomaganju u probavnom procesu. Njemački su pokusi 2001. otkrili da biljni preparati koji sadrže matičnjak blagotvorno djeluju na simptome probavnih smetnji. U narodnoj medicini matičnjak se upotrebljava i za jačanje srca. U kuhinji se može upotrebljavati kao začin umjesto limunove kore. Najčešće se dodaje slatkim jelima, kompotima, sladoledima, voćnim salatama i aromatičnim koktelima, no njime se mogu začiniti i jela od divljači i ribe. Listovi matičnjaka dugim stajanjem gube aromu i ljekovita svojstva, a tada ih možete iskoristiti za opuštajuće kupke. Matičnjak se sadi po vrtovima, a raste i kao poludivlja i samonikla biljka uz plotove, grmlje i živice, često s koprivom. Snažno privlači pčele, zbog čega je vrlo korisna vrtna biljka. Lako se razmnožava reznicama u proljeće i jesen, vrlo je otporan, a katkad se zna i previše raširiti, osobito na ukrasnim kamenjarima. Berba počinje neposredno prije i u početku cvatnje. Najviše eteričnih ulja matičnjak sadrži u kolovozu. Bere se po suncu i kad biljka nije vlažna. Suši se na propuhu, na tamnome mjestu, u hladu, jer bi se pri povećanju temperature izgubilo eterično ulje. Najčešće se suše cijele grančice, s kojih se potom skidaju listovi, koji se prema potrebi dosuše pa usitnjavaju te čuvaju za pripremu čajeva i drugih ljekovitih pripravaka.
Čaj od matičnjaka
SASTOJCI: 2 žlice listova matičnjaka (najbolje svježih) i šalica vode
PRIPREMA: Listove matičnjaka prelijte kipućom vodom i ostavite da odstoji deset minuta. Procijedite.
PRIMJENA: Šalica čaja nekoliko puta na dan.
Naučite pripremati još neke odlične ljekovite pripravke od matičnjaka
Čaj za jetra, krvotok, bubrege i živce
20 g poljske preslice, 20 g gospine trave, 20 g matičnjaka, 20 g stolisnika i 20 g korijena cikorije
Pomiješajte sve biljke i stavite u staklenku. Za čaj dvije žličice mješavine stavite u 250 ml vruće vode.
Ostavite da odstoji deset minuta i procijedite.
Popijte dvije, tri šalice na dan prije jela.
Ulje od matičnjaka
SASTOJCI: 4 žlice suhih listova matičnjaka (ili 8 žlica svježih) i 3 dl maslinova ulja
Usitnjene listove stavite u bocu, prelijte uljem i začepite vatom. Ostavite da odstoji četiri-šest tjedana na toplom i tamnome mjestu.
Prema potrebi, masirajte bolna mjesta. Pomaže protiv reume, gihta i bolnih mišića.
Sirup od matičnjaka
SASTOJCI: 350 g šećera, l vode, 2 šake svježeg matičnjaka i 3 limuna
Šećer umiješajte u vodu, neka zakipi i kratko prokuhajte. Odmah dodajte limunov sok i svježe listove matičnjaka. Ostavite da pokriveno odstoji 24 sata. Sirup procijedite u bocu, dobro zatvorite i čuvajte na hladnom.
Pijte razrijeđeno s vodom kao osvježavajući napitak.
Tinktura od matičnjaka
SASTOJCI: 20 g svježe osušenih listova matičnjaka, 100 ml 70-postotnog etanola
PRIPREMA: Matičnjak prelijte alkoholom i ostavite da odstoji četiri tjedna.
PRIMJENA Uzmite 20-30 kapi na kocki šećera prije spavanja. Pomaže protiv nesanice.
Čajna mješavina za smirenje
SASTOJCI: 20 g listova matičnjaka, 15 cvjetova lavande, 20 g korijena odoljena, 20 g češera hmelja i 20 g cvjetova kamilice
Pomiješajte sve biljke i stavite u staklenku. Čaj pripremite tako da žličicu, dvije mješavine stavite u 250 ml vruće vode. Ostavite da odstoji deset minuta i procijedite.
Pijte dvije, tri šalice ne prevrućeg čaja na dan.
Vino od matičnjaka
SASTOJCI: 60 g listova matičnjaka, litra bijelog vina
Suhe listove matičnjaka usitnite, stavite u staklenku, zatvorite i ostavite da odstoji osamdeset dana. Procijedite kroz gazu.
PRIMJENA: Ujutro i navečer popijte po likersku čašicu vina. Vino od matičnjaka regulira tegobe sa živcima te pomaže protiv oslabljenog pamćenja i koncentracije.
Nema komentara :
Objavi komentar