Antički narodi smatrali su ga sredstvom za povećavanje spolne moći, a danas se njime liječe slaba probava, bolne mjesečnice, reuma, bolesti dišnih putova i nervoza.
Mažuran (Origanum majorana) poznat je po učinkovitosti u liječenju probavnih smetnji kao što su grčevi u crijevima, mučnina, nateknuća, gubitak apetita, nadutost i proljev. Također djeluje kao umirujuće sredstvo (sedativ), pa je učinkovit u slučaju probavnih smetnji na živčanoj bazi te je vrlo dobar lijek protiv nesanice i snažnog lupanja srca.
Mažuran se u biljnoj medicini najčešće rabi kao čaj, vino, ulje, mast, oblog i vodica za grgljanje. Kao čaj se koristi protiv bolesti dišnih putova, nedostatka apetita i slabe probave, želučanih i crijevnih tegoba, upale sluznica, krvarenja desni, bolnih mjesečnica, glavobolje i zubobolje. Protiv čireva u ustima i zubobolje može se žvakati i list mažurana. Naravno, iako to privremeno pomaže, nije zamjena za posjet stomatologu. Uporaba ulja i masti od mažurana još je raširenija jer one ublažavaju bolove kod reume, artritisa i gihta, neuralgija, uganuća te iščašenja. Mažuranova mast pomaže protiv prehlade, a s obzirom na to da djeluje antiseptički, primjenjuje se i kod rana koje teško zacjeljuju, čireva te proširenih vena. Osim što se upotrebljava kao ljekovita biljka, mažuran je popularan začin. Stavlja se u preljeve za salate, dodaje umacima na bazi rajčice, gljiva, patlidžana, maslaca i riba, juhama od školjaka, povrtnim jelima, a osobito kupusu, krumpiru i grahu. Stavljanje mažurana u teška jela olakšava probavu.
U kozmetici mažuran se rabi za njegu kose - ispiranje čajem od mažurana daje kosi sjaj i sprečava pojavu prhuti, a korisna je pomoć i u borbi protiv akni i prištića. Mažuran su stari Grci posvetili Afroditi, boginji ljubavi, a Rimljani su ga dodavali vinima za poticanje libida i spolne moći.
U srednjem je vijeku bio vrlo popularan među damama koje su ga stavljale u kitice, mirisne vrećice i mirisne vodice za kupanje, a smatralo se i da tjera zle duhove. Sok od njegova lišća utrljavao se u masivan hrastov namještaj i podove kao osvježavajuće laštilo. Za olujna vremena mljekarice bi stavile mažuran pokraj vjedra sa svježim mlijekom vjerujući da će ova biljka sačuvati njegovu svježinu. Prema starom britanskom travaru Geraldu, mažuran je trebalo davati 'onima koji previše uzdišu'. Mažuran je otporna višegodišnja biljka koja bi trebala naći mjesto u svakom vrtu - ne samo zato šio je učinkovit lijek i ukusan začin nego i stoga što njegovi cvjetovi lijepo mirišu te u vrt privlače korisne pčele. Sije se u proljeće, a klijanje može biti vrlo sporo. Izbojke korijenja ili stabljika sadile od kasnog proljeća do sredine ljeta. Odaberite toplo sunčano mjesto i započnite uzgoj u proljeće. Najviše voli rasti u dobro dreniranoj zemlji neutralnog do lužnatoga karaktera. No može se uzgajati u zatvorenom u posudama. Mažuran se bere u vrijeme cvatnje (u srpnju i kolovozu) pa se stabljike povezuju u snopiće koji se obješeni suše na prozračnu, toplu i sjenovitu mjestu.
Čajna mješavina za dobru probavu
SASTOJCI: 25 g mažurana, 25 g listova kadulje, 25 g listova paprene metvice i 25 g cvjetova lavande
Pomiješajte sastojke i stavite ih u staklenku. Za pripremu čaja dvije žličice mješavine stavite u 250 ml vruće vode, ostavite da odstoji deset minuta i ocijedite.
PRIMJENA: Tri šalice na dan prije jela.
Mast od mažurana protiv prehlade
SASTOJCI: žličica mažurana u prahu, žličica konjaka ili vinjaka i žličica maslaca ili vazelina
Dobro osušeni mažuran sameljite ili zdrobite u prah. Pomiješajte prah mažurana s konjakom ili vinjakom i ostavite da odstoji dva, tri sata. Dodajte maslac ili vazelin i zagrijavajte nad parom vruće vode oko deset minuta. Mast procijedite kroz gazu i ohladite.
Kod prehlade nekoliko puta na dan namažite nos izvana i iznutra.
Vino od mažurana za smirenje, opuštanje i protiv nesanice
SASTOJCI: 30 g suhog mažurana i 700 ml bijelog vina
Mažuran stavite u staklenku, prelijte vinom, zatvorite i neka odstoji sedam dana. Procijedite kroz gazu i čuvajte na hladnome.
Jednu, dvije likerske čašice na dan, poslije ručka i prije spavanja.
Krema od mažurana protiv glavobolje i nečiste kože
SASTOJCI: 10 g svježeg mažurana, 10 g svježe kadulje, 10 g svježe metvice, 100 g maslaca i 100 g kreme bez mirisa
Maslac rastopite nad parom vruće vode, umiješajte usitnjeno svježe bilje i kratko zagrijavajte. Pustite da odstoji 24 sata, a potom smjesu ponovno rastopite. Maslac kroz gazu procijedite u staklenku i pomiješajte s kremom.
Kod akni i prištića namažite kožu ujutro i navečer nakon čišćenja. Kod glavobolje kremu prema potrebi utrljajte u čelo i sljepoočnice.
Masažno ulje od mažurana
SASTOJCI: šaka suhog mažurana, 100 ml hladno prešanog maslinova ulja
Mažuran prelijte maslinovim uljem i ostavite da stoji dva tjedna. Procijedite kroz gazu i ulijte u tamnu bočicu. Čuvajte na tamnom i hladnome mjestu.
Rabite za masažu kod bolova u mišićima, neuralgije, kostobolje, ukočenih zglobova, proširenih vena i kožnih bolesti.
Tinktura od mažurana
SASTOJCI: 50 g svježe osušenog mažurana, 100 ml 70-postotnog alkohola ili domaće rakije
Mažuran prelijte alkoholom i ostavite da stoji 30 dana. Procijedite kroz gazu i ulijte u tamnu bočicu.
PRIMJENA: Šalica čaja neposredno prije odlaska na spavanje. Može se koristiti i za ispiranje usta.
OPREZ! Kod probavnih tegoba uzimajte po 10-15 kapi triput na dan, a razrijeđenu tinkturu za utrljavanje u kožu i obloge te inhalacije.
Nema komentara :
Objavi komentar