Recept za ljekoviti ocat


Ocat je od davnina je cijenjen začin u mnogim tradicionalnim kuhinjama, ali malo je poznato da se koristio i kao lijek. I danas se često uključuje u terapiju gojaznosti, glavobolje, prehlade, kašlja, proširenih vena, mučnine i sličnih problema.


Ocat nastaje kiselim vrenjem voća (najčešće jabuke), žitarica, vina, piva ili nekog drugog blažeg alkoholnog pića. Tokom tog procesa, koji se odvija zahvaljujući prisustvu bakterije octeno-kiselog vrenja, alkohol se miješa sa kisikom iz zraka, djelomično isparava i pretvara u octenu kiselinu i vodu. Sirće sadrži mnoštvo hranljivih elemenata, sastojaka namirnica iz kojih nastaje (recimo, jabukov ocat sadrži pektin, beta-karoten i natrij), koji potiču iz jabuka, kao i obilje enzima i korisnih aminokiselina nastalih vrenjem. O ljekovitim svojstvima octa zna se od antičkih vremena, kada se vjerovalo da osigurava dugovječnost, poboljšava sluh, vid i mentalne sposobnosti, a i danas se koristi u terapiji proširenih vena, glavobolje, infekcija, grlobolje, kašlja, mučnine i gojaznosti. Osim toga, štiti od sunčevih zraka i odličan je čistač organizma.

Ocat od divljih jabuka


Ova tečnost jača metabolizam i otklanja mnoge tegobe, a pritom je i baza za proizvodnju i drugih vrsta octa.

Sastojci za ocat: 10 kg divljih, kiselih i sočnih jabuka,5 dl vode i 100 - 200 g šećera.

Priprema octa: Jabuke dobro oprati i ukloniti trule dijelove, pa neoljuštene staviti u drveno ili plastično burence, dobro istucati drvenim čekićem, a potom pokriti čistom krpom i ostaviti na sunčanom i toplom mjestu da odstoji do dva dana. Nakon toga, ako nema dovoljno soka, kominu preliti hladnom vodom tako da sok bude dva prsta iznad jabuka. Opet prekriti burence čistom krpom i ostaviti na toplom mjestu tri do četiri tjedna. Nakon vrenja, ocijediti sok i presuti ga u drugu posudu, prekriti suvom krpom i pustiti da odstoji nekoliko dana dok ne nastane ocat. Tečnost pažljivo procijediti i sipati u staklene boce. Talog koji je ostao na dnu burenceta ne treba bacati, nego ga sipati u vino kako bi se dobio vinski ocat.

Stari recept za pripremu octa


Jabukov ocat sadrži vitamine, minerale, organske kiseline, flavonoide i polifenole, a kao lijek se koristio još u drevnom Egiptu. Osobama koje pate od dišnih tegoba, može da pomogne stari recept: U 2,5 dl mlake vode razmutiti 2 žličice jabukovog octa, dodati žličicu meda i dobro izmiješati. Ovaj napitak opušta zidove bronhija i olakšava izlučivanje sluzi. Pije se tri puta dnevno, uvijek svježe napravljen. U slučaju visokog krvnog pritiska piju se tri puta dnevno po dvije žličice jabukovog octa razmućenog u decilitru mlake vode. Osobama koje pate od kroničnog umora, preporučuje se da pomiješaju tri žličice jabukovog octa sa šalicom meda i da dvije žličice ove smjese uzimaju svaku večer pred spavanje. U slučaju proširenih vena svakog jutra i večeri noge dobro istrljati čistim jabukovim octom, i dva puta dnevno popiti čašu vode u kojoj su razmućene dvije žličice octa. Ova terapija traje mjesec dana.

Ocat sa koprivom


Napuniti staklenu teglu (do tri četvrtine visine) mladim, sočnim (ili osušenim i usitnjenim) listovima koprive. Dodati isječenu koru od pola kilograma jabuka ili 300 g jabuka narezanih na šnite, pa sipati hladne vode do vrha, otvor povezati pergamentnim papirom i probušiti iglom na nekoliko mjesta. Ostaviti na toplom mjestu da odstoji 5-6 tjedana i svakodnevno, bar dva puta, dobro promućkati. Vrenje se pospješuje dodavanjem jabukovog octa (do jedna litra, u zavisnosti od veličine posude). Ocat od kopriva pije se razblažen sa vodom (na 1 dl idu 2 žličice octa), a djeluje blagotvorno u slučaju anemije, prehlade, neuroze i sličnih poteškoća.

Ocat sa ružmarinom


Ovaj aromatični ocat dobar je začin za salate i odličan je lijek za opuštanje previše napregnutih živaca i eliminiranje stresa. Uzeti 7 velikih grančica ružmarina i dobro oprati. Iskidati listiće sa šest grančica, sitno ih isjeckati i staviti u činiju. Sipati u šerpu 6 dl jabukovog octa i pustiti da proključa, pa potom preliti po ružmarinu i ostaviti da odstoji 3 dana. Ocat procijediti u čistu flašu i u nju ubaciti grančicu ružmarina.

Ocat od meda


U litru vode staviti 200 g meda i ostaviti na toplom mjestu 20-25 dana dok se ne dobije ocat. Ovaj ocat je odličan lijek protiv glavobolje, a priprema se na sljedeći način: u čaši vode razmutiti po 2 žlice ovog octa i meda pa popiti ujutro poslije jela. U slučaju reumatskih bolova, pomaže oblog od ovog octa. Ako je u pitanju upaljeno grlo, pomoći će ispiranje ovim octom.

Ocat od zove


U sud staviti 1,5 kg bobica crne zove, preliti sa 1,5 1 jabukovog octa, prekriti bijelom platnenom krpom, dobro povezati i ostaviti da odstoji desetak dana. Nakon toga sipati u lonac 800 g žutog šećera, staviti na vatru i kuhati desetak minuta nakon što se šećer rastopi. Skinuti sa vatre, ohladiti i procijediti kroz gazu u staklene flaše. Ovaj ocat odlično je sredstvo za jačanje imuniteta, a najbolje se konzumira kao začin za salatu od rukole ili paradajza.

Ocat sa bijelim lukom


Staviti u flašu 2 grančice svježeg ružmarina, 2 lista lovora, 3 češnja bijelog luka, preliti octom, zatvoriti i ostaviti na hladnom mjestu dvije do tri nedjelje. Ocat procijediti, sipati u čistu bocu i dobro zatvoriti. Ovaj eliksir odličan je protiv prehlade i kihavice, a pije se ujutro - pola kašičice razmućene u 2 dl vode.

Ocat od bosiljka


Dvije vezice bosiljka pažljivo oprati, osušiti i poslagati u dobro očišćenu i opranu flašu sa širokim grlom. Naliti litrom vinskog octa (6%), dobro zatvoriti i ostaviti da odstoji najmanje 14 dana na hladnom mjestu dok sirce ne postane crvenkasto. Potom sadržaj procijediti i dobro zatvoriti. Ovaj ocat odlično je sredstvo za jačanje imuniteta.

Nema komentara :

Objavi komentar

Google oglasi

Popularni postovi zadnjih 7 dana

Google oglasi