Osim vrlo ukusne salate u kojoj uživamo osobito u proljeće, maslačak je i odlična ljekovita biljka. Kod salate pazimo da bude što manje gorka, dok su kod liječenja važne upravo gorke tvari maslačka. Tako kod kuće u vrtu obično imamo puno maslačka, nemojmo ga smatrali nepoželjnim korovom, nego odličnim ljekovitim sredstvom.
TARAXACI RADIX CUM HERBA: Korijen i zelene dijelove sakupljamo u proljeće, pred cvatnju, kad sadrže najviše gorkih tvari. Osušena droga ima karakterističan miris i gorko-slatka je okusa.
TARAXACI HERBA: Listove ubiremo od ožujka do svibnja. Koristimo ih svježe ili sušene.
Maslačak raste posvuda na livadama, putovima, napuštenim njivama i u grmlju, od nizine do pred planinskog pojasa.
Djelovanje i uporaba u liječenju: Pripravci od maslačka stimuliraju sve žlijezde i muskulaturu probavnog trakta. Pojačavaju izlučivanje žlijezda slinovnica, žlijezda želuca i crijeva, jetre, žučnog mjehura te gušterače. Korijen i zelen u narodnoj se medicini koriste za »čišćenje krvi«. Čajevi za čišćenje krvi potiču metabolizam i stimulativno utječu na zdrave organe za izlučivanje te tako potiču izlučivanje viška tvari iz tijela. Neke čajne mješavine potiču resorpciju produkata metabolizma u crijevima. Takve čajeve koristimo kao proljetne kure za smanjivanje tjelesne težine, kod kožnih nečistoća i za pomoćno liječenje kod reumatskih bolesti i uloga. Zelen maslačka prije svega djeluje diuretički, potiče izlučivanje tekućine. Maslačak je dobar biljni diuretik, odnosno akvaretik. Akvaretik je nov izraz za biljke koje potiču prokrvljenost bubrega i tako poboljšavaju filtraciju te povećavaju izlučivanje mokraće. Gorke tvari potiču i rad bronhijalnih žlijezda i olakšavaju iskašljavanje.
Čaj od maslačka: Od dviju čajnih žličica korijena i zeleni spravljamo oparak te ujutro i navečer pijemo po jednu šalicu čaja, najbolje pola sata prije jela. Možemo spraviti i uvarak od pola navedene količine droge. Čaj od zeleni prije svega koristimo za izlučivanje tekućine i spravljamo ga kao što je opisano u recepturi za korijen.
Svježi sok od maslačka: Tri šake svježih listova prelijemo sa 50 ml vode i u električnoj miješalici ih dobro usitnimo. Nastali sok ocijedimo, odnosno filtriramo, i čuvamo u hladnjaku. U obliku kure uzimamo triput na dan po jednu jušnu žlicu. Svježi sok potiče krvotok, izlučivanje tekućine te olakšava probavu.
Moguća neželjena djelovanja biljke: Zasada nema podataka o neželjenom djelovanju korijena i listova maslačka. Cvjetni prah i med koje su pčele skupljale na maslačku kod osjetljivih osoba uzrokuju alergije.
Nema komentara :
Objavi komentar