Ovom se ljekovitom biljkom u antičko doba liječio kašalj, a koristila se i izvana, za rane, kontuzije, edeme i opekline. Ravne stabljike, natopljene smolom ili voskom, koristile su se kao baklje. Divizmu kao ljekovitu biljku spominju samo sveta Hildegarda (1098. - 1179.) i Paracelsus (1493. - 1341.). Poznati liječnik iz Frankfurta na Majni, Adam Lonicerus (1328. - 1386.), prvi ju je upotrebljavao kao lijek protiv kašlja, srčanih bolesti, povišene tjelesne temperature, protiv svih vrsta čireva, za zacjeljivanje rana i pospješivanje rasta kose. Danas koristimo samo cvjetove, dok su se ranije koristili i listovi i korijen.
VERBASCI FLOS: Ubiremo žute, na donjoj strani gusto dlakave, cvjetove obiju vrsta. Sušimo ih oprezno, koliko je moguće brže, kako bi očuvali lijepu žutu boju. Čuvamo ih u dobro zatvorenim staklenim posudama. Cvjetovi brzo posmeđe, jer su iridoidi vrlo reaktivni. Takva droga nema vrijednosti. Osušeni cvjetovi ugodno mirišu na med i imaju sladak okus. Zalihu obnavljamo svake godine.
Divizma raste posvuda, na sunčanim šljunčanim tlima, u šljunčarama, uz željezničke pruge i na šumskim krčevinama. Često se uzgaja i u vrtovima. Ova biljka ima do dva metra visok cvat i ukras je svakog vrta. Cvjeta od lipnja do rujna, čak i kasnije.
Ostale vrste koje rastu kod nas (imaju manje žute ili ljubičaste cvjetove) ne koristimo.
Za ljekovito djelovanje divizme važni su svi sastojci. Saponini podražuju sluznice bronhija tako da izlučuju više sluzi koju lakše iskašljavamo. Biljne sluzi umiruju kašalj jer prekrivaju nadraženu sluznicu gornjih dišnih organa i tako ublažavaju upalu. Saponini i flavonoli djeluju blago diuretički. Kod gripoznih infekcija čaj snizuje povišenu tjelesnu temperaturu. Divizmu pronalazimo u čajnim mješavinama protiv kašlja, ali i u brojnim drugim mješavinama.
Oparak spravljamo neposredno prije uporabe, od dviju čajnih žličica smrvljenih ili narezanih cvjetova. Treba odstajati 10 minuta. Kod kašlja tri do četiri puta na dan pijemo medom zaslađen čaj, inače ne sladimo.
Sirup od divizme spravljamo sami, od svježih cvjetova. Ubiremo ih svakodnevno. Ubrane cvjetove 10-15 minuta ostavljamo rasprostrte, kako bi iz njih izišli kukci. Polažemo ih u staklenu posudu u 5 cm debelim, blago natisnutim slojevima. Svaki sloj pospemo šećerom, a gornji je sloj uvijek šećer. Posudu prekrijemo gazom ili pamučnom krpom i stavljamo na sunce. Postupak ponavljamo više dana za redom, dok ne napunimo posudu. Četiri do šest tjedana ostavljamo je na sunčanu mjestu. Isprva bezbojna tekućina s vremenom postaje gušća i poprima zlatno-smeđu boju. Cijedimo je kroz gusto cjedilo i čuvamo u tamnim staklenkama. To omiljeno sredstvo protiv kašlja dajemo djeci više puta na dan, po jednu čajnu žličicu. Jednako spravljamo sirup od listova trpuca, cvjetova maslačka, izbojaka smreke i brojnih drugih ljekovitih biljaka.
Moguća neželjena djelovanja biljke: Nisu poznata. Droga je vrlo prikladna za djecu. Svakodnevnim ubiranjem cvjetova, sušenjem i spravljanjem sirupa, navikavamo ih na uporabu ljekovitoga bilja.
Nema komentara :
Objavi komentar