ZEČJA STOPA (Geum urbanum) Fam. Rosaceae


Popularni nazivi: zečja noga, blaženak, končac


Opis: Zeljasta višegodišnja biljka, visoka 20-100 cm. Ima zlatno-žute cvjetove. Gornji listovi su djetelinasti, dok su donji sa peteljkom, od kojih je 1-3 para nejednako izbrazdano. Plodovi su prekriveni vlaknima i smješteni su na vrhu biljke.

Staništa: Raste po čestarima, livadama, pored ograda, na sjenovitim i vlažnim mjestima.

Upotrebljivi dijelovi: Korijen i procvjetali vrhovi.

Sakupljanje: Procvjetali vrhovi se sakupljaju od maja do jula, a korijenje u septembru-oktobru. Procvjetali vrhovi se suše u sjenci. Korenje, pošto se opere, može se sušiti i na suncu.

Aktivna svojstva: Glikozid, esencijalno ulje (eugenol), tanin, gumirezin, gorke materije.

Farmakološko dejstvo: Adstrigens (izaziva stezanje), antidijaretik (protiv proljeva), dezinficijens (dezinfekciono sredstvo), umirujuće sredstvo za intestinalne tegobe, febrifuga (sredstvo protiv groznice), hemostatik (zaustavlja krvarenje), tonik (osvježavajuće dejstvo), analgetik (protiv bolova).

Terapeutske indikacije: Dijareje (proljevi), oboljenja želuca, aerogastrije (nadimanja želuca), groznica, hemoragije (izliv krvi), hemoptizija (iskašljavanje ispljuvka sa primjesama krvi), bolne menstruacije, tonzilitis (upala krajnika), gingivitis (upala desni), dentalni apsces (gnojenje zuba), gubitak sjemena.

Način korištenja: Dekokt dobiven iz korijena - 1 kašičica vrlo sitno samljevenog korijena kuha se u 250 ml vode, 4 minuta. Zatim se skloni sa vatre i ostavi 10 minuta da odstoji. Piti 2-3 šolje dnevno.

Za vanjsku upotrebu priprema se koncentrovaniji dekokt. Koristi se za ispiranje grla i usne duplje, za lokalnu terapiju, kao i u vidu obloga.

Pretjerana doza može izazvati osjećaj mučnine i povraćanje. Ne preporučuje se kod kroničnih oboljenja jetre i bubrega.

Nema komentara :

Objavi komentar

Google oglasi

Popularni postovi zadnjih 7 dana

Google oglasi