ŽALFIJA (Salvia officinalis) Fam. Lamiaceae


Popularni nazivi: kadulja, slavulja, crni kaloper, bijeli džiger


Opis: Polu-drvenasta, polu-zeljasta biljka sa uspravnim stablom (30-70 cm). Raste do 70-80 cm, u svojoj osnovi ima jezičaste izdanke i veoma je razgranata. Stabljika i grane su prekriveni bijelim vlaknima. Listovi, koji na stablu rastu u parovima, imaju zeleno-sivkastu ili srebrnastu boju, ovalno-kopljast oblik i pomalo su nazubljeni. Imaju aromatičan ukus, blago gorak.

Cvjetovi su ujedinjeni u cvast koji ima oblik klasa. Također, cvjetovi imaju zaobljenu čašicu koja je zeleno-ljubičaste boje, zatim dvousnenu krunicu koja je duža od čašice. Gornji dio krunice je prav, dok je donji nešto duži i ima tri režnja, a srednji je istaknut i savijen na dole. Krunica cvjeta je plavo-ljubičasta, rjeđe bijele boje. Androcel (muški spolni organ), sastoji se od 4 dijela od kojih su samo prva dva prašnici u pravom smislu, dok su druga dva transformirana u staminodijume (sporedne, neplodne prašnike). Obično su cvjetovi plavi i ljubičasti, ponekad beli i grupirani (6-12) u vertikalnom nizu.

Cijela biljka ima jak miris i oštar, ljut ukus. Žalfija se može kultivirati samo u bašti. Treba je saditi na sunčanom tlu, ali ipak zaštićenom od zagrijavanja. Cvjeta u junu-julu.

Sakupljanje: Listovi, krunice, ili cijela biljka sa cvjetovima. Listovi se sakupljaju prije cvjetanja biljke, u podne, po jakom suncu, dok se cvjetovi i biljka sakupljaju u vrijeme cvjetanja. Sakupljanje se obavlja košenjem, posle čega se odvajaju listovi, cvjetne krunice i drvenasti dijelovi biljke. Listove treba sakupljati dok su još zeleni. Sušenje svih dijelova treba obaviti u sjenci, u dobro provjetrenim prostorijama, na temperaturi od najviše 40°C.

Aktivna svojstva: Etarsko ulje, tujon, cineol, terpen, gorke supstance, estrogene supstance, kalijumove soli, borneolski kamfor, acetat linalila i bornil.

Uslovi za upotrebu: Listovi treba da imaju prirodnu boju, dok cvjetni vrhovi ne smiju imati ništa drugo osim cvjetnu dršku, dužine do 2 cm.

Farmakološko dejstvo: Antisudorifik (protiv znojenja).

Preporučuje se kod TBC (tuberkuloze) u cilju sprečavanja noćnog znojenja (pije se hladan čaj). Nije preporučljiv kod dojilja, jer reducira količinu mlijeka tokom laktacije; depurativ (pročišćava krv), antiinflamator (protiv zapaljenja), antiseptik (protiv zaraznih klica), karminativ (sprečava nadimanje), sedativ (umirujuće dejstvo), hipoglikemijant (smanjuje nivo šećera u krvi), antitermik (smanjuje temperaturu), ekspektorans (za iskašljavanje), antispastik (protiv grčeva), venotonik, bakteriostatik (zaustavlja razvoj bakterija), emenagog (pomaže menstrualni ciklus), afrodizijak.

Terapeutske indikacije: Bilijarna diskinezija (otežano pražnjenje žučne kese), kolitis (upala debelog crijeva), kronični bronhitis (kronična upala bronhija - dušnica), dijabetes (šećerna bolest), variks (proširene vene), atrofični vaginitis (upala vaginalne sluznice praćena izumiranjem tkiva), reumatizam. Žalfija, zajedno sa lavandom pomaže kod noćnog znojenja.

Čaj od žalfije i zečje stope (Geum urbanum) se preporučuje kod oboljenja usne sluzokože i usne duplje (afte), dentalnog apscesa (zubnog zagnoja), gingivitisa (upala desni), faringitisa (upala ždrijela), tonzilitisa (upale krajnika).

U vidu rastvora za ispiranje: Čaj pomiješati sa kamilicom; 5 g lišća na 100 ml vode.

Kod facijalne seboreje stavljaju se oblozi od čaja.

Čaj od žalfije, ukoliko se često pije, daje energiju, sprečava infarkt i blagotvorno djeluje u slučaju paralize.

Žalfija se koristi kod oboljenja kičmene moždine, poremećaja endokrinog sistema (žlijezda), podrhtavanja udova. Piti 2 šolje dnevno.

Dekokt od žalfije i žive trave (Geranium robertianum) se koristi u obliku rastvora za ispiranje (grgorenje) u slučajevima paradentoze i gingivalnih ulceracija (gnojenja i deformiteta desni).

Način upotrebe:
Infuzija: 250 ml vrele vode preliti preko 1 kašičice žalfije. Ostaviti poklopljeno 2 minuta i procijediti.
Sjedeća kupka: 2 pune šake lišća ostaviti u hladnoj vodi preko noći, 12 sati, zatim zagrijati do ključanja i dodati u vodu za kupanje. Preporučuje se kod nervnih oboljenja.

Nema komentara :

Objavi komentar

Google oglasi

Popularni postovi zadnjih 7 dana

Google oglasi