VIRIĆ (Alchemilla vulgaris) Fam. Rosaceae


Popularni nazivi: biserak, vrkuta, rosanica, zvizdenjak, goveđa trava


Opis: Zeljasta živopisna biljka, sa okruglastom, mekanom i pomalo vlaknastom stabljikom. Raste po pašnjacima počevši od brda pa sve do alpskih predjela (po livadama i šumarcima). U zemlji je usađen rizom od kojeg se formiraju bazalni listovi sa dugačkim peteljkama i režnjastom, lisnom površinom u obliku šake. Na obodu su nazubljeni, a na njihovoj površini se ujutro mogu vidjeti kapi rose.

Listovi su naizmjenični, dijagonalno postavljeni, veliki, bjeličasti odozdo sa nadzemnim stablom visokim 10-30 cm, tankim i cilindričnim, sa plavim nijansama, koji nosi mnogo manje listove (za razliku od osnovnih koji potiču od rizoma), bubrežastog oblika i režnjaste. Stabljika (nadzemna) se završava velikim brojem malih, žuto-zelenih cvjetova, koji su grupirani u svežnjeve na vrhovima grana. Cvjetovi nemaju krunice, već dva reda čašičnih listića. U unutrašnjosti se nalaze četiri prašnika. Plod je u obliku ahenije.

Sakupljaju se nadzemni dijelovi biljke u periodu cvjetanja, od maja do septembra. Sakupljeni dijelovi se suše u sjenci i čuvaju u vrećama od platna, daleko od vlage.

Aktivna svojstva: Tanin.

Uslovi za upotrebu: Biljka treba da ima specifičnu zelenu boju i da bude bez dijelova korijena.

Farmakološko dejstvo: Adstrigens (izaziva stezanje sluzokože), antidijareik (protiv proljeva), tonik (osvježavajuće djelovanje na kožu) i hemostatik (zaustavlja krvarenje).

Terapeutske indikacije: Nedavna istraživanja su otkrila značaj ove biljke u procesu održavanja trudnoće.

Pomaže kod menstrualnih tegoba, leukoreje (bijelog pranja), neuro-vegetativnih tegoba u klimaksu, na početku puberteta, a zajedno sa hajdučicom regulira menstruaciju.

Kada kod mladih djevojaka izostaje menstruacija, umjesto klasičnih lijekova, virić pomiješan sa hajdučicom u jednakim razmjerima, može da otkloni navedene smetnje i tegobe.

Virić djeluje adstrigentski i veoma efikasno, a koristi se kao diuretik (pospješuje mokrenje) i kao sredstvo za jačanje srca.

Poslije ekstrakcije (vađenja) zuba, čaj od virića može poslužiti kao jedno od najljekovitijih sredstava. Usna duplja se više puta ispire njim. Čaj pomaže i u slučaju anemije (malokrvnosti). Za povrede posle porođaja, opuštenost trbušnih mišića kod žena koje su više puta rađale, za jačanje fetusa (ploda u prenatalnom periodu), virić je od velike pomoći. Žene koje su sklone spontanim pobačajima, također treba da primjenjuju terapiju čajem od virića. Trudnice bi trebalo da počnu sa pijenjem čaja od trećeg mjeseca trudnoće. To je univerzalno sredstvo za ženske tegobe i zajedno sa rusomačom (Capsella bursa pastoris), pomaže čak i kod spuštene materice i hernije (kile), kada treba piti po 4 šalice čaja od virića dnevno, pripremljenog, ako je moguće od sveže biljke. Čaj se pije u veoma rijetkim gutljajima. Preporučuje se također i kod leuka (bijele gube).

Oboljeli dijelovi se masiraju tinkturom od rusomače. U slučaju spuštene materice, masira se nagore, od pubisa (stidne kosti) do rebara.

Pored toga, upražnjava se i sjedeća kupka od hajdučice (čaja) -100 g biljke za jednu kupku, 3 puta sedmično. Voda se, pošto se ponovo podgrije, može koristiti za kupku još dva puta.

Naši preci su koristili ovu biljku (virić) kao lijek protiv rana - iznutra i spolja - i protiv epilepsije. Vrlo sitno izgnječene i obložene spolja, liječe rane, ubode i posjekotine.

Na nadmorskoj visini od preko 1000 m raste šumski ili alpski virić (Alchemilla alpinae) i to na krečnim kao i na bazaltnim stijenama. Ima listove koji su srebrnasti odozdo. U slučaju gojaznosti treba piti 2-3 šalice na dan. Koristi se i kod insomnije (nesanice) i dijabetesa (šećerne bolesti).

Za jačanje djece osjetljivog zdravlja, u vodu za kupanje treba dodati virić, najbolje planinski. Za kupku je potrebno 200 g biljke.

U kombinaciji sa rusomačom pomaže kod atrofije (sušenja) mišića, miastenije (slabosti mišića), multipla skleroza, miokarditisa (upale miokarda - srednjeg mišićnog sloja). Pije se čaj, ili se nanosi spolja u vidu kataplazme koja se upotrebljava u obliku zavoja.

Način upotrebe:

Infuzija: 1/4 litre vrele vode preliti preko 1 pune kašičice biljke i ostavi da odstoji kratko vrijeme (1,5 - 2 minuta), a zatim procijediti.

Oblog: Odgovarajuća količina ove biljke u svežem stanju se opere i izdrobi, a zatim se stavi na oboljelo mjesto.

Kupka: Za opću kupku, potrebno je 200 g osušene ili nekoliko punih šaka sveže biljke, koje se ostave da odstoje u kofi hladne vode u trajanju od 12 časova, a pošto se ta masa ugrije, dodati u vodu za kupanje.

Nema komentara :

Objavi komentar

Google oglasi

Popularni postovi zadnjih 7 dana

Google oglasi