JAGORČEVINA (Primula officinallis) Fam. Primulaceae


Popularni nazivi: jaglika, jagorčika, kunjavac, jaglac, galčina


Opis: U prvim danima proljeća kod ove biljke se može primijetiti rozeta ovalnih, naboranih, vlaknastih i u osnovi jako suženih listova. Iz sredine ove lisnate rozete u aprilu pojavljuje cvjetonosno stablo, ponekad prekriveno nježnim trepljama, visoko do 20 cm, bez listova, koje se završava ansamblom sitnih cvjetova u obliku štita. Cvjetovi imaju po pet spojenih latica žuto-zlatne boje, sa mirisom meda, koji su priklonjeni i tako međusobno raspoređeni da podsjećaju na jedan mali buket na vrhu stabla, bez lišća.

Staništa: Po poljanama i proplancima, u brdskim predjelima sve do podalpskih zona, rjeđe u dolinama. Cvjeta u rano proljeće.

Sakupljanje: Sakupljaju se kako cvjetovi, tako i korijenje. Korijenje se sakuplja prije nego što biljka sasvim uvene, u periodu april-oktobar, ili u kasnu jesen, septembar-oktobar, dok se cvjetovi beru u aprilu-maju.

Korijen se opere i što prije suši, bilo na suncu, bilo u dobro provjetrenim prostorijama. Cvjetovi se sakupljaju kada su potpuno oformljeni, u aprilu-maju, sa ili bez čašice. Treba ih pažljivo odlagati u korpe i sušiti raspoređene u tankom sloju na hartiji, u tamnim i provjetrenim prostorijama. Cvjetovi treba da budu dobro osušeni, jer će se u protivnom upljesnjaviti. Posle sušenja se čuvaju u vrećama, daleko od svjetlosti i vlage.

Aktivna svojstva: Saponozid, triterpen, flavonoid (vitamin C).

Uslovi za upotrebu: Cvjetovi treba da budu odvojeni, svjetlo-žute boje i bez drške. Čašica bi trebalo da ima karakterističnu zelenu boju.

Korijenje je upotrebljivo kada ima bijelo-žućkastu boju, karakterističan miris i ne treba ga miješati sa ostacima stabla.

Farmakološko dejstvo: Ekspektorans (za izbacivanje sluzi iz grudnog koša, za iskašljavanje), emetik (izaziva povraćanje), sekretolitik (zaustavlja izlučivanje sluzi), sedativ (umirujuće sredstvo protiv bolova).

Terapeutske indikacije: Bronhitis (upala bronhija - dušnica), pneumonija (upala pluća), nervna oboljenja, insomnija (nesanica), reumatska oboljenja, srčana oboljenja. Za nesanicu se priprema mješavina čaja od: 50 g jagorčevine, 25 g lavande, 10 g kantariona, 15 g hmelja, 5 g korijena valerijane.

Na punu kašičicu biljke sipati se 1/4 litre vrele vode i ostaviti da odstoji 3 minuta. Ovaj čaj treba piti dok je veoma vruć, gutljaj po gutljaj, prije spavanja, ako je neophodno može se zasladiti sa malo meda. Preporučljiv je u slučaju migrene, srčanih oboljenja, ishemične kardiopatije (nedovoljna snabdjevenost srca kisikom), izbacivanja bubrežnog kamenca.

Za proljetni period se preporučuje sljedeći čaj: 50 g jagorčevine, 50 g pupoljaka cvjeta od zove, 15 g koprive, 15 g korena maslačka. Pupoljci zovinog cvijeta predstavljaju drške cvijeta u zelenom, neotvorenom stanju.

Staviti jednu punu kašičicu ove mješavine na 1/4 litre vrele vode, i ostaviti da odstoji 3 minuta. Može se zasladiti medom.

Za srčana oboljenja se preporučuje vino od jagorčevine koje se može pripremati u proljeće. Boca od 2 litra se napuni svježim cvjetovima jagorčevine, bez pritiskanja odozgo, a zatim se preko toga nalije bijeli nerazblaženi sok od grožđa. Cvjetovi treba da budu prekriveni tečnošću. Flaša koja je nehermetički zatvorena drži se na suncu, 14 dana. Za vrijeme srčane krize, po potrebi uzimati se po gutljaj ovog vina. U slučaju srčanih tegoba treba uzimati 3 žlice dnevno.

Način upotrebe:

Infuzija: 1 puna kašičica na 1/4 litre ključale vode, ostavi se da odstoji kratko (1/2 - 2 minuta).

Nema komentara :

Objavi komentar

Google oglasi

Popularni postovi zadnjih 7 dana

Google oglasi