Ljekovita svojstva biljke Gavez

Gavez ili crni korijen nosi latinski naziv Symphytum officinale, a među liječnicima je poznat i kao Radix Consolidae ili Radix Symphyti.


Gaveza ima svagdje uz potoke na vlažnom tlu, na vlažnim livadama nizinskog šumskog područja. Ima razgranjen debeo crni korijen, iznutra je bijel i sluzav. Ima uspravnu stabljiku koja naraste do 80 cm visine. Veoma je razgranat, sa širokim kopljastim listovima, grubim maljama i oštrim vrhovima. Cvate u kiticama crveno ružičastim i ljubičastim cvjetovima. Cvate čitavo ljeto. Korijen se bere u proljeće ili u ranu jesen. Korijen se očisti od zemlje, raskoli i suši na suncu ili na umjet¬noj toplini. List i cvijet se bere za vrijeme cvatnje.

Gavez je lijek protiv bolesti pluća, prekomjernog lučenja želučane kiseline, kašlja, grčeva. Djeluje na koštani sustav tako da prelomljena kost brže zaraste. Narod ga upotrebljava za liječenje rana na tijelu. Inače cijela biljka služi za stezanje sluzokože.

Jedaća žlica cvijeta i lišća gaveza stavljena u pola litre ključale vode izaziva znojenje i jača mokrenje. Gavez liječi bronhije — astmu.

Isjeckaj nasitno: korijen, lišće i cvijet, i skuhaj u mlijeku. Time obloži ranu svaki dan pa će i najveća rana za kratko vrijeme zarasti.

Čaj se ne smije pripremiti u željeznom loncu.

Ako se šaka gaveza kuha u litri vode i u toj vodi triput dnevno umiva, odstranjuje bubuljice sa lica.

Prašak korijena sipa se na gnojne i svježe rane, a jedanput dnevno jedna čajna žlica popije se s mlijekom kao aspirin.

Gavez sadrži: hormon auksin koji s lakoćom stvara novo tkivo — stoga rana brzo zaraste. Kod krvavih ispljuvaka korijen se ostavi u vodi (ne smije se kuhati) više dana i pije ta voda gutljajima po šalicu dnevno.

Nema komentara :

Objavi komentar

Google oglasi

Popularni postovi zadnjih 7 dana

Google oglasi