Rusomača, pastirska torbica, hoću-neću, goromuk, mošnjak ili parčuška - sve su to narodna imena ljekovite biljke Capsella bursapastoris, poznate u stručnoj literaturi i pod imenom Herba Bursae pastoris.
Raste kao dosadan korov svagdje na obrađenom tlu, uz puteve i na tratinama. Na dnu stabljike ima perasto izrezane duge listove. Stabljika mu je uspravna i razgranata od samog dna. Na kraju pojedinih grančica razvijaju se neugledni sitni cvjetići iz kojih nastaju trouglaste komušice. Cvate cijelo ljeto. Sabire se cijela biljka bez korijena. Reže se nožem iznad zemlje. Suši se u hladu na zračnom tavanu. Ne smije promijeniti svoju prirodnu boju, jer u tom slučaju ne vrijedi.
Upotrebljava se za lijek protiv bolesti mokraćnih organa i organa za probavu. Vrlo je dobar lijek kod prejake menstruacije, krvarenja maternice, želuca, crijeva i nosa. Njezina je odlika da steže: obustavlja krvarenja, ma gdje ona bila u organizmu, a ne škodi. Dr Gostuški preporuča da se po receptu dra Leklerka pripremi od gornje biljke tečna masa koja se uzima 10 dana dnevno po dvije kavene žlice.
Rusomača povisuje niski krvni tlak. Rusomaču napada neka gljivica koja biljku deformira: svine je i sva postane bijela kao krečom okrečena. Tvrdi se da baš time postaje ljekovitija. Mladi listovi mogu se u proljeće koristiti u domaćinstvu kao veoma zdrava salata.
Ako se 8—10 žlica usitnjene rusomače prelije s ključalom litrom zdravog prirodnog vina i poklopljeno kuha 10—15 minuta, nakon toga pusti da stoji poklopljeno još jedan sat, dobije se odličan lijek protiv svih krvarenja.
Sa preslicom pola i pola djeluje efikasnije. Tako pripremljen čaj (žlica na 300—400 g kuhati 2—3 minute) pije se triput dnevno po šalicu.
Rusomača sadrži glikozid, tragove alkaloida, ulja od slačice, saponina, soli, tanina i drugih tvari.
Nema komentara :
Objavi komentar