Plućnjak, džigeričnjak, medunica, kudravac ili zdravilna plučnica - Pulmonaria officinalis - Ljekovta je biljka u struci poznata i kao Folia Pulmonariae.
Plućnjak raste svagdje po šumama, po živicama, među grmljem na vlažnim mjestima. Listovi su na donjem dijelu stabljike veliki i široko jajoliki, zašiljeni su dugom peteljkom. Na gornjem dijelu sve su manji i sjedeći bez peteljke. Biljka naraste visoko do 30 cm i sva je dlakava. Listovi su manje više svijetlozeleno pjegavi. Cvate od ožujka do lipnja raznobojnim cvjetovima u kitama na gornjem dijelu stabljike. Cvjetovi su ljevkastog oblika.
Za vrijeme cvatenja sabire se cijela biljka bez korijena zajedno s mladim lišćem. Suši se u hladu u tankom sloju. Treba paziti da ne promijeni boju, jer u tom slučaju ne vrijedi.
Upotrebljava se u obliku čaja protiv plućnih bolesti, kašlja, protiv bolesti organa za disanje, čišćenje krvi i služi za obnovu tjelesne snage.
Jedna puna žlica čaja na 300—400 g ključale vode ostaviti da stoji 10—15 minuta. Zatim procijediti i preko dana piti nekoliko puta po malu šalicu od crne kave. Još je efikasnije ako je pripremljeno u jednakim dijelovima s bijelim sljezom, ženskom bokvicom, a zaslađeno pravim pčelinjim medom. Ako se pretvori u prašak, dobar je za posipanje starih rana.
Plućnjak sadrži vapna, preko 9% sluzi, soli, tanina.
Nema komentara :
Objavi komentar