Imela nosi latinsko ime Viscum album, a u liječničkim je krugovima poznata i kao Stipites ili Folia Visci albi.
Tog grmovitog parazita može se vidjeti po stablima voćaka, naročito jabuka, hrasta i drugih stabala. Ima zeleno žućkasto, vječno zeleno, zeljasto lišće sa žutim cvjetićima i plodovima koji su bijele boje i puni ljepljivog soka.
Sabiru se mlade grančice (do tri koljena) i lišće koje se suši pri umjetnoj toplini i sprema na suhom mjestu.
Imelom se liječi padavica, grčevi, arterioskleroza, povišeni krvni tlak. Uzima se u obliku praška: dva puta dnevno na vrhu noža ili pola čajne žlice. Prašak se popije s vodom, vinom ili u jelu. Liječi smetnje u radu srca i klimakterij. Inače se upotrebljava i u obliku hladnog ekstrakta, kvašenjem, tri sata, u toploj vodi. Uzima se pola malene žličice na tri decilitra hladne ili mlake vode. Ta se količina popije, pola ujutro, a pola navečer, prije spavanja. Ili u prahu — jedna petina male žlice na dan.
Imelu se može upotrijebiti na razne načine: u obliku praška (2 žlice u kg meda dobro izmiješati). Uzima se 2 kavene žlice dnevno. Može se staviti u mlijeko, vino, u hranu. U 200 g vode stavi se kavena žlica praška i pusti da stoji 8 sati. Pije se gutljajima preko dana. Osim gore navedenih bolesti imela uređuje stolicu, liječi nezdravu krv (naročito kod raka) zaustavlja krvarenje, umiruje živce. Liječi nesanicu, šumljenje u ušima. Kao čaj uzima se dvije kavene žličice na 300-400 g ključale vode i ostavi poklopljeno nekoliko minuta stajati. Pije se ujutro natašte i jedan sat poslije večere — po šalicu.
Imela sadrži: zelenu smolu, masno ulje, eterično ulje, viscin, sluz, stežuću tvar, gumu, kiselinu i druge tvari.
Nema komentara :
Objavi komentar