Crvotočina, prašumljica, prečica, plavun ili lisičak - sve su to nazivi za ljekovitu biljku poznatu pod latinskim imenom Lycopodium clavatum. Ljekarnička imena za ovu biljku su: Lycopodii Sporae, Herba Lycopodii.
Rasprostranjena je u vrištinama i svijetlim šumama brdskih područja. To je dugovječna puzava biljka, račvasto razgranjena i obrasla sitno zelenim gustim usiljenim listićima (sliči mahovini). Iz poleglih ogranaka izbijaju i razvijaju se guste nakupine, koje na vrhu nose po 2 plodna klasa kao viljuške (listići s trusnicama). Truske čine sitni svijetlo žuti prah; prianja uz predmete, pliva po površini vode a da se ne kvasi. Taj se prah sakuplja i upotrebljava u obliku pilula i služi kao lijek za naribane kože. Prašak je bez ukusa i mirisa, u plamenu lako gori i izgara. U mjesecu kolovozu u njemu može biti i do 50% masnog ulja, azotnih tvari, tragova alkaloida, šećera i drugih tvari.
Cvjeta u mjesecu srpnju i mjesecu kolovozu. Prašak je naročito dobar za posipanje ranjavih mjesta na koži djece ako je od mokraće izjedena. Narod upotrebljava i čitavu zelen protiv bolesti mjehura, proljeva i mokraćnih kanala. Bolje je koristiti je u manjoj količini, jer jača doza može izazvati poremećaje. Prašak se može upotrijebiti 2—4 grama protiv bolesti jetre s mlijekom triput dnevno. Dobar je i kod kožne bolesti ljuskavaca (psoriasis) i kod vlažnog lišaja.
Nema komentara :
Objavi komentar