Očajnica, jetrenjača, smrduša, gorčika ili marulja - Marrubium vulgare - ljekarničko ime: Herba Marrubii albi.
Raste na suhim kamenitim krečnjacima, pašnjacima i pored putova. Stabljika joj je uspravna i dlakava, visine do 50 cm. List bijelo-srebrn, pokriven gustim bijelim maljama. Cvijet je bijel i zbijen u male gomilice bez peteljaka, s izgledom neprekidnog klasa. Time se razlikuje od crne koprive. Cijela biljka ima jak i neugodan miris. Ukusa je gorkog i ljutog. Cvjeta od srpnja do rujna.
Sabire se nadzemni dio biljke i suši u hladu. Prema tvrđenju dr Gostuškog najlakše se uzima u obliku alkoholature: 6 jedaćih žlica suhe biljke stavi u litru bijelog vina i ostavi 8 dana kvasiti. Od tog vina bolesnik uzima 1—2 decilitra dnevno. Navodno je ta biljka jedna od prvorazrednih za liječenje plućnih bolesti, stanja poslije gripe, zatim u početnoj tuberkulozi — s ranama u plućima — i grozničavim stanjima. Protiv malarije, tifusa i trbušnih groznica. Popravlja apetit i vrlo je dobra za izbacivanje ispljuvaka.
Očajnica čisti krv, rastezuje, oživljava žlijezde. U obliku čaja jedna žlica na 300—400 g ključale vode, ostaviti poklopljeno 10—15 minuta po strani. Pije se dvaput dnevno po šalicu. Liječi bolesti živaca, katar dišnih organa, kašalj, katar želuca, otečenu jetru, žuticu i druge bolesti. Pomiješan s korijenom maslačka još je efikasniji.
Očajnica sadrži eterično ulje, marubin, tanin i smole.
Nema komentara :
Objavi komentar