Ljekovita biljka Kopitnjak

Kopitnjak, lesevnjača ili kopitnik, sve su to narodna imena za ljekovitu biljku Asarum europaeum. Kopitnik se u struci naziva Folium Asari ili Rhisoma et Radix Asari.


Često ga nalazimo u velikom mnoštvu u našim listopadnim šumama. To je niska biljka s dugovječnim puzavim korijenom. Naraste visoko do 15 cm. Obično ima dva lista koji sjede na dugačkoj dršci. Listovi su srcasti i bubrežasti do 8 cm široki, sjajni, lijepe zelene boje, isprepleteni su žilicama. Između dva lista izbije mali tvrdi cvjetić ljubičaste boje s kratkom kržljavom drškom. Cijela biljka jako miriše na kamfor i biber. Cvjeta u travnju i svibnju.

Od proljeća do kolovoza sabire se čitava biljka, a u jesen podanak s korijenom koji prije sušenja ne valja prati. Suši se na umjetnoj toplini.

U obliku čaja — jedaća žlica prelije se s dva decilitra ključale vode. Korijena se uzima pola jedaće žlice. Vrlo je dobar lijek za izbacivanje ispljuvka (šlajma). Kao alkohola-tura 1:10 — dvadeset kapi razrijeđeno s malo vode — triput dnevno. Osim astme liječi povratnu groznicu, kašalj, žuticu i bubrege. Kod veće upotrebe može doći do trovanja, stoga ga valja oprezno uzimati.

Kopitnjak sadrži: eterično ulje sa azoronom, kamfora naročito u korijenu, sluzi tanina i gorku tvar.

Nema komentara :

Objavi komentar

Google oglasi

Popularni postovi zadnjih 7 dana

Google oglasi